![]() |
Wizja artystyczna układu Tau Ceti/ |
Wreszcie mam trochę czasu! Kiedy w poprzedni wtorek na francuskim portalu informacyjnym pojawiła się informacja o odkryciu 5 planet wokół gwiazdy Tau Ceti byłem bardzo podekscytowany. Postanowiłem jednak poczekać na pojawienie się oficjalnej publikacji naukowej. Wygląda na to, że była to dobra decyzja ponieważ musiałbym pisać sprostowanie do pierwszego artykułu. Sęk w tym, że pięć planet Tau Ceti to jeszcze niepotwierdzone, choć obiecujące obiekty.
Gwiazda Tau Ceti to nasza bliska sąsiadka - oddalona o zaledwie 11,9 lat świetlnych od Ziemi. Podobnie jak Słońce jest żółtym karłem, lecz jest mniejsza (0,79 Rs) i starsza od Słońca (5,8 Mld lat). Badania prędkości radialnych tej gwiazdy wykazały niewielkie odchylenia sugerujące istnienie pięciu małych egzoplanet. Sygnały te zostały rozpoznane w nieco kontrowersyjny sposób.
Jednym z głównych problemów jest brak wystarczającej ilości danych. Astrofizycy analizując prędkości radialne Tau Ceti, zmuszeni byli zastosować modele wypełniające luki w danych sztucznymi sygnałami, niwelując przy okazji wpływ niechcianego szumu, przeszkadzającego w odczycie sygnałów. Metoda nie jest tak prosta jak wydawać by się mogło po tym jednym zdaniu. To długi i czasochłonny proces, który może okazać się pomocny w wykrywaniu obiektów o niewielkich rozmiarach. Na razie jednak, mimo obiecujących rezultatów, metoda ta nie jest wystarczająco sprawdzona aby oficjalnie potwierdzić istnienie układu planetarnego. Planety Tau Ceti będą musiały poczekać na bardziej "tradycyjne" potwierdzenie.
Zakładając jednak, że to nowatorskie podejście jest prawidłowe (mam taką nadzieję!) wzbogacilibyśmy się o jeden z najcenniejszych układów planetarnych. 5 planet w naszym sąsiedztwie to prawdziwy skarb! Zwłaszcza biorąc pod uwagę domniemaną naturę tych obiektów, bowiem obecne dane sugerują bardzo niewielkie masy:
Nazwa: Masa(Mz): Odległość(AU): Okres(dni):
Tau Ceti b 2,0 0,105 13,96
Tau Ceti c 3,1 0,195 35,36
Tau Ceti d 3,6 0,374 94,11
Tau Ceti e 4,3 0,552 168,12
Tau Ceti f 6,6 1,35 642
Planeta o okresie 168 dni znajduje się idealnie w ekosferze gwiazdy Tau Ceti. Przy masie 4,3 Mz istniałaby spora szansa na to, że jest to masywny obiekt skalisty lub oceaniczny, a my mielibyśmy wspaniałą kandydatkę do przyszłych poszukiwań życia. Teraz jednak należy skupić się na dalszym gromadzeniu danych, które pozwolą na potwierdzenie tej gromadki egzoplanet. Jeśli istnieją, będą także (w przyszłości) wspaniałym celem na bezpośrednie obserwacje.
Źródło