Wielka Niedźwiedzica zdaje się być niezadowolona, że tak bezkarnie odkrywamy jej sekrety ;). |
Muscida b
Omikron Ursae Majoris czyli Muscida to łatwa do zaobserwowania gwiazda znajdująca się w konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy (właściwie to stanowi jej pysk!). Znajduje się w odległości 183 lat świetlnych od Ziemi, a jej masa trzykrotnie przekracza masę Słońca. Planeta odkryta na jej orbicie to gazowy gigant krążący w odległości 5 AU w czasie 1630 dni, natomiast jej masa to 4,1 Mj. Niby dużo, jednak trzeba wziąć poprawkę na rodzaj gwiazdy z jaką mamy do czynienia - Muscida to jedna z najmasywniejszych gwiazd z odkrytą egzoplanetą. Badania tych obiektów są nieco trudniejsze niż w przypadku gwiazd "normalnych", dlatego masy planet odkrywanych wokół nich przekraczają czasem 20 Mj (im większa masa tym łatwiejsza detekcja). Należy więc docenić Japońskich astronomów.
Dla niektórych z was może wydawać się to dziwne.. ale naprawdę lubię kiedy odkrywane są obce światy wokół gwiazd widocznych gołym okiem. Od tej chwili patrzę w nieco inny sposób na tę małą kropkę światła.
Omikron Coronae Borealis b
Dostrzeżenie tej gwiazdy nie jest już tak proste jak w przypadku tej poprzedniej, lecz jak najbardziej możliwe - 5,5 mag jest z pewnością w zasięgu naszego wzroku. Gwiazda ta jest odleglejsza o prawie 100 lat świetlnych niż Muscida, ponadto sama w sobie nie jest aż tak jasna. Jej masa to 2,1 Ms, a masa odkrytej przy niej kompanki jest znów imponująca - 1,5 Mj! To najmniej masywna planeta pozasłoneczna odkryta wokół gwiazd ~2 Ms! Omikron Coronae Borealis b krąży w odległości wynoszącej 0,83 AU, a czas potrzebny na jedną pełną orbitę to około 188 dni.
Japończykom należą się gromkie brawa za te odkrycia. Dwie kolejne egzoplanety odkryte w Okayama Astrophysical Observatory zostawiam na kolejny artykuł (prawdopodobnie jutro).
Źródło
No to będzie trzeba w niebo popatrzeć, bo też zawsze szukam gwiazd, wokół których wiem, że krążą znane planety.
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć, że nie jestem sam ;)!
OdpowiedzUsuńDlatego z uporem maniaka patrzę na Syriusza i Procjona, może ujrzę jakąś planetę, której nikt jeszcze nie widział. Może mi się uda. A jak już się ją ujrzy, to polecieć tam już żadna sztuka.
OdpowiedzUsuń