piątek, 10 sierpnia 2012

HD 5608 b oraz 75 Cet b

Gwiazdozbiór Wieloryba - położenie 75 Cet.
Jest to kontynuacja wczorajszego tekstu (LINK) o odkryciu czterech planet przez japoński zespół naukowców w Okayama Astrophysical Observatory. Dziś przedstawię dwie kolejne egzoplanety odkryte przez ten zespół. Są to HD 5608 b oraz 75 Ceti b. Podobnie jak obiekty opisane w poprzednim artykule, planety te krążą wokół gwiazd widocznych z terenów naszego kraju, lecz są znacznie trudniejsze do dostrzeżenia gołym okiem. Ich wielkości gwiazdowe (z uwzględnieniem ekstynkcji atmosferycznej) to około 6 mag.

HD 5608 b

Jest to gazowa planeta o masie 1,4 Mj. Rok na tej planecie trwa 793 dni, a jej odległość od gwiazdy macierzystej wynosi około 1,9 AU. Układ ten znajduje się w gwiazdozbiorze Andromedy i oddalony jest o 190 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdą w tym układzie jest podolbrzym o masie 1,6 Ms. Podczas badań prędkości radialnych zauważono pewne wariacje sugerujące istnienie kolejnego, nieco bardziej odległego obiektu w tym systemie. Na razie jednak ciężko cokolwiek o nim powiedzieć.

75 Ceti b

Gwiazdą macierzystą tego układu jest podolbrzym o masie 2,5 mas Słońca. Jest on oddalony o 266 lat świetlnych od Ziemi i znajduje się w gwiazdozbiorze Wieloryba (patrz obrazek). Odkryta egzoplaneta znajduje się w odległości 2,1 AU od centrum układu. Jej masa to równo 3 masy Jowisza, jej okres orbitalny wynosi 692 dni. Prędkości radialne 75 Cet także wykazują pewne okresowości. Potrzeba jednak kolejnych badań aby dowiedzieć się co jest ich powodem.

Liczba planet pozasłonecznych wynosi obecnie nieco więcej niż pokazuje mój licznik. Wkrótce więcej informacji o odkryciach!

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz