środa, 19 września 2012

Epsilon Coronae Borealis b

Epsilon Coronae Borealis. Kliknij aby powiększyć.
Credits: Bartosz Oszańca
Jest ogromna! Epsilon Coronae Borealis to gwiazda 21 razy większa od naszego Słońca. Po 7 latach precyzyjnych badań prędkości radialnych, odkryto silną cykliczność w ruchu orbitalnym gwiazdy. Nie ma wątpliwości, że powodem tych zmian jest planeta pozasłoneczna.

Epsilon Coronae Borealis b, w skrócie eps CrB b, to duża gazowa egzoplaneta o masie minimalnej 6,7 Mj. Okrąża ona swoją olbrzymią gwiazdę macierzystą w czasie 418 dni, w średniej odległości 1,3 AU. Planeta jak wiele innych znanych już obiektów, lecz sama gwiazda robi wrażenie. Specjalnie z tej okazji zrobiłem graficzne przedstawienie rozmiarów Słońca i eps CrB.


Przy okazji opisanego odkrycia, zrobiono także interesujące zestawienie:

Masa gwiazd, a średnia masa ich planet.
Credits: http://arxiv.org/pdf/1209.1187v1.pdf  str.5
Jak widać, wykres przedstawia zależność pomiędzy masą gwiazdy macierzystej, a masą planet okrążających te gwiazdy. Choć nie znamy jeszcze wielu planet przy bardzo masywnych gwiazdach (na wykresie ilości z lutego 2012), to już widzimy jak rysuje się pewna dysproporcja. Ogromny wzrost masy planet następuje przy zakresie 2,5-3,0 Ms. Ciekawe czy tak znacząca tendencja wzrostowa utrzyma się wraz z kolejnymi odkryciami planet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz