sobota, 20 sierpnia 2011

HD 85512 b - skalista 'Druga Ziemia' oraz wiele innych!

Odkryto kolejnego gorącego Jowisza oraz aż 6 nowych planet za pomocą urządzenia HAPRS, które to bada prędkości radialne gwiazd w celu detekcji egzoplanet krążących wokół nich. Jedna z nich może okazać się planetą, na której istnieją odpowiednie warunki do powstania życia. Ale po kolei...

System TrES-5
Tranzyt planety TrES-5. Każda kropka
to jeden pomiar jasności gwiazdy. W
środku widać jej wyraźny spadek spowodowany
przejściem planety.
Gorący Jowisz TrES-5 orbituje wokół jednej z najsłabszych (pod względem jasności) gwiazd, przy której udało się odnaleźć tranzytującą planetę. To umacnia w przekonaniu, że poszukiwania egzoplanet to prężnie rozwijająca się dziedzina. Sama planeta jednak nie jest wyjątkowym obiektem. To gorący gazowy olbrzym o masie około 1,7 mas Jowisza przy promieniu 1,2 Rj. Okres jego orbity to zaledwie 1,5 dnia.

System HD 192310
Kolejne planety to znacznie ciekawsze obiekty. Na początek przedstawię system HD 192310 lub inaczej Gliese-785, gdyż nie wiem jak ostatecznie oznaczy go autor Encyklopedii Planet Pozasłonecznych. Już rok temu zasugerowano istnienie planety w tym układzie na 74 dniowej orbicie. Teraz jednak, udało się potwierdzić jej istnienie. Jest to obiekt o masie prawie 17 mas ziemskich na nieco ekscentrycznej orbicie o półosi 0,34 AU. Odkryto także szereg poszlak sugerujących istnienie drugiej, znacznie odleglejszej egzoplanety w tym systemie. Byłaby nieco masywniejsza (24,5 mas Ziemi) na orbicie o półosi 1,18 AU, którą pokonywałby w czasie około 526 dni. Jej parametry mają jednak spory zakres błędu. Być może więc nie będzie od razu dodana do katalogu znanych planet,choć pewności nie mam. Póki co dodam ją do liczby egzoplanet. Oba obiekty są prawdopodobnie podobne do z budowy Neptuna i krążą odpowiednio blisko wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi ekosfery, co daje przypuszczalną temperaturę -88oC dla Gliese-785 b i 81oC dla planety Gliese-785 c.

System HD 20749
Przypuszczalne rozmiary trzech planet
wokół HD 20749.
Kolejnym systemem zbadanym przez HARPS jest HD 20749 oddalony o niecałe 20 lat świetlnych. To znów jeszcze ciekawszy system ponieważ posiada 3 prawdopodobnie skaliste Super Ziemie. Pierwsza z nich -HD 20749 b- to jedna z najmniej masywnych planet pozasłonecznych - jej masa to zaledwie 2,7 Mz (masZiemi) krążąca w odległości 0,12 AU w czasie 18 dni. Kolejna, choć jeszcze niepotwierdzona* planeta (HD 20749 c), miałaby jeszcze mniejszą masę! 2,4 Mz w odległości 0,2 AU z okresem 40 dni. Na powierzchniach obu tych planet panują temperatury większe niż granica  wrzenia wody - odpowiednio ponad 200oC i ponad 300oC. Istnienie trzeciej egzoplanety jest już pewne. HD 20749 d ma masę 4,8 Mz i krąży w odległości 0,35 AU co oznacza, że znajduje się blisko wewnętrznej granicy ekosfery, jednak jej szacowana temperatura to 115oC. Tak więc, jest to system z dwiema lub trzema skalistymi planetami. Jeśli planety b i d mają wysoko ekscentryczne orbity to prawdopodobieństwo istnienia planety c jest znikome. Jeśli natomiast ich orbity są bardziej kołowe to wskazywałoby to na istnienie wszystkich trzech obiektów. Dalsze obserwace są niezbędne do rozwiązania tego problemu.
*prawdopodobnie już potwierdzona

System HD 85512
'Druga Ziemia' - wizja artysty.
Ostatnią planetą odkrytą przez HARPS jest niezwykła HD 85512 b. Wyraźne sygnały prędkości radialnych wskazują na masę 3,6 Mz w odległości 0,26 AU. Okres orbitalny tej Super Ziemi wynosi około 58 dni. Gwiazda macierzysta tego obiektu jest znacznie mniejsza i chłodniejsza od naszego Słońca. Dlatego też jej ekosfera znajduje się dużo bliżej niż w przypadku naszego Układu Słonecznego. Wszystko wskazuje na to, że planeta HD 85512 b znajduje się w ekosferze ,a dokładnie niedaleko jej wewnętrznej granicy. Ekosfera to oczywiście miejsce gdzie może występować woda w stanie ciekłym. Modele zakładające atmosferę podobną do ziemskiej oraz około 50 % zachmurzenie, przewidują temperaturę wynoszącą około 25oC! Warto dodać, że planeta otrzymuje mniej promieniowania niż Wenus. Gdyby wszystkie te czynniki naprawdę były zgodne z rzeczywistością oznaczałoby to, że HD 85512 b jest pierwszą znaną nam 'Drugą Ziemią'. Oczywiście nie byłaby to dokładna kopia Ziemi, lecz prawdopodobnie planeta pokryta prawie w całości oceanem.

HD 85512 b to druga, po Gliese 581 d, kandydatka na 'Drugą Ziemię'. Moim zdaniem jest nawet lepsza od swojej koleżanki z uwagi na spokojniejszą orbitę oraz dwukrotnie mniejszą masę. Ponadto w przeciwieństwie do Gl 581 d, nowa kandydatka ma większe szansę na brak synchronicznej rotacji - układ jest młodszy i typ gwiazdy znacznie bardziej sprzyjający. Należy jednak wykonać jeszcze wiele obserwacji i obliczeń zanim dojdzie się do dalszych wniosków. Niemniej jednak odkrycie tych 6 planet przez HARPS jest największym osiągnięciem tego roku.


Źródło 1; Źródło 2; Źródło 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz