wtorek, 30 października 2012

WTS-1 b

Wulkan Mauna Kea. Credit: Flickr
Wszyscy pragną odkrywać egzoplanety! Dlatego na całym globie powstają nowe zespoły badawcze oraz nowe obserwatoria naziemne. Dzisiaj na celowniku mamy projekt WFCAM Transit Survey i ich pierwszą zdobycz - WTS-1 b.

WTS to obecnie trwający projekt obserwacyjny skoncentrowany na poszukiwaniu tranzytujących obiektów. W tym celu wykorzystuje się Wide Field Camera (WFCAM), znajdującą się w obserwatorium badawczym United Kingdom Infrared Telescope. Całość usytuowana jest na szczycie wulkanu Mauna Kea na Hawajach.

WTS-1 b to planeta pozasłoneczna odległa o ponad 10000 lat świetlnych od Ziemi. Przy masie wynoszącej 4 masy Jowisza, jej promień to niemal dokładnie 1,5 promienia naszego gazowego olbrzyma. Planeta okrąża swoją gwiazdę macierzystą w ciągu 3,35 dnia ziemskiego. Sama gwiazda jest o 15% większa oraz o 20% masywniejsza od Słońca. Separacja tych dwóch obiektów to zaledwie 0,047 AU.

Jak to więc często bywa - nowy projekt za pierwsze odkrycie ma Gorącego Jowisza. Autorzy publikacji zaznaczyli jednak, że niebawem powinniśmy usłyszeć o WTS-2 b, która to bardziej przypomina "standardowego Jowisza".

Zespołowi WTS życzmy powodzenia i wytrwałości w dalszej pracy!

Źródło

5 komentarzy:

 1. Komentarz będzie nie na temat, ale naszła mnie taka myśl, że brak mi przejrzystego rankingu odkrywanych planet pod względem ich odległości od Ziemi. Może dałoby się na tym blogu podczepić taki obok liczby znanych planet pozasłonecznych? Na bieżąco weryfikowany, dotyczący najbliższego sąsiedztwa Układu Słonecznego, dajmy na to w promieniu 100 lat świetlnych?

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobry pomysł. Wymagałoby to jednak ogromu pracy. Planet w odległości <100 ly jest "na oko" około 150-200. Może pomyślę nad czymś "mniejszym".

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tym najbliższym sąsiedztwem w promieniu 100 lat świetlnych to trochę żartowałem. Chodzi mi w każdym razie o przejrzystą listę, łatwą do wypełniania białych plam, jest się coś nowego pojawi. Oczywiście planeta w Alfie Centauri ląduje w tym momencie na 1. miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 4. W Polsce też szykuje się coś ciekawego;)
  "W Borach Tucholskich powstanie trzeci co do wielkości na świecie radioteleskop - RT90+. Będzie kosztował od 350 do 400 mln. zł. Do 2018 r. powstanie siłami dziewięciu ośrodków naukowych i uczelni technicznych w Polsce, w tym Politechniki Gdańskiej."
  Więcej na str.: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Najwiekszy-w-Polsce-radioteleskop-powstanie-z-pomoca-Politechniki-Gdanskiej-n63508.html?strona=3

  OdpowiedzUsuń
 5. This post ωіll hеlp the intеrnet visitors
  foг ѕetting up new web ѕite or eνen а blog fгom start
  to end.

  Hаve a looκ at mу site :: Same Day Payday Loans

  OdpowiedzUsuń