wtorek, 15 stycznia 2013

HARPS przypomina o sobie

Artystyczna wizja gazowej planety.
Projekt HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) to wciąż najbardziej zasłużony projekt poświęcony poszukiwaniom planet pozasłonecznych. Liczbą potwierdzonych obiektów nadal przewyższa Keplera, a więc i wszystkie inne inicjatywy. Dzisiaj ogłoszono odkrycie kolejnych 5 planet dzięki instrumentom i ekipie naukowej HARPS. Przyjrzyjmy się tym ciekawym egzoplanetom.


HD 103774

To układ oddalony o 180 lat świetlnych od naszej planety. Gwiazda macierzysta systemu HD 103774 jest masywniejszą i gorętszą od Słońca gwiazdą typu F. Dzięki wieloletnim obserwacjom ruchów radialnych, udało się odkryć jedną planetę pozasłoneczną. HD 103774 b to gorący gazowy obiekt o masie 0,367 Mj. Przy odległości wynoszącej 0,07 AU, wykonanie jednej orbity zajmuje mu niecałe 6 dni.

HD 109271

Tutaj mamy do czynienia z gwiazdą bardzo podobną do Słońca. Posiada ona co najmniej dwie blisko położone egzoplanety. Ich okresy orbitalne to odpowiednio 7,85 i 30,9 dnia, co oczywiście przekłada się na niewielkie odległości od gwiazdy - około 0,079 oraz 0,196 AU. Masy obu planet są zbliżone do masy Neptuna, wynoszą bowiem 17 oraz 24 masy Ziemi.

BD-061339

Zdecydowanie najciekawszy z dzisiejszych układów. W jego centrum znajduje się gwiazda typu K oddalona od Ziemi o 65 lat świetlnych. Bliższą z odkrytych egzoplanet jest BD-061339 b. Jest to gorąca SuperZiemia o masie 8,5 Mz. Jeden obieg wokół gwiazdy zajmuje jej niecałe 5 dni i 21 godzin. Planeta zdaje się mieć niemal kołową orbitę.

Drugą zdobyczą HARPS w tym systemie jest BD-061339 c. Jest nieco masywniejsza od swojej gorącej sąsiadki (0,17 Mj = 53 Mz), lecz przede wszystkim znacznie bardziej oddalona od centrum układu. Przy okresie obiegu wynoszącym 126 dni i półosi wielkiej 0,435 AU planeta "ląduje" w obszarze ekosfery swojej gwiazdy. Należy oczywiście pamiętać, że masa BD-061339 c jest trzykrotnie większa od masy Neptuna, a więc z pewnością jest to obiekt o gazowej naturze.

Źródło

6 komentarzy:

 1. Trochę daleko, ale można się wybrać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam daleko, może niedługo będą biura podróży oferujące wycieczki po odległych planetach:)

   Usuń
  2. Równie prędko pojawi się nowy artykuł :) Hej, złaknieni wiedzy jesteśmy, napiszcie coś nowego! Grrr...

   Usuń
 2. Hej, czy będzie można coś poczytac nowego na blogu czy już raczej nie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogi autorze!

  Prosimy dodać nowe newsy w sprawie kolejnych odkryć egzoplanet, bo zaczynamy się martwić o zdrowie szanownego Autora. Bardzo lubię tutaj zaglądać, to jeden z nielicznych naprawdę ciekawych blogów astronomicznych. Ciekawych rzeczy człowiek tutaj może przeczytać, a poza tym dużym plusem jest przystępnie opisane informacje. Mam nadzieję, że Autor zmobilizuje się, da nam znać że jest ok.

  Pozdrawiam i zdrowia życzę.

  OdpowiedzUsuń