środa, 25 maja 2011

Kepler-10 c

Wizja artystyczna układu Kepler-10.
credit: NASA/Ames/JPL-Caltech
Zespół naukowców misji Kepler, która zajmuje się poszukiwaniem planet pozasłonecznych przy pomocy kosmicznego teleskopu, doniósł w tym tygodniu o potwierdzeniu istnienia planety Kepler-10 c. Jest to druga odkryta planeta w tym układzie. Pierwszą jest mała (zaledwie 1,4 promienia Ziemi) skalista egzoplaneta okrążająca gwiazdę w niecałą dobę - Kepler-10 b.

Kepler-10 c to typowy "Neptuniak". Jego potwierdzenie było możliwe dzięki dodatkowym obserwacjom przy użyciu kosmicznego teleskopu Spitzera. Masa tej planety to mniej niż 20 mas ziemskich, jej promień wynosi około 2,2 promienia Ziemi. Ze względu na niewielką odległość od gwiazdy macierzystej, planeta obiega ją w czasie 45 dni. Biorąc pod uwagę, że gwiazda ta jest podobna do Słońca, można łatwo się domyśleć, że temperatury na Kepler-10 c są bardzo wysokie.

Jest to 32 planeta pozasłoneczna potwierdzona w tym roku. W porównaniu do roku ubiegłego (108 planet) wydawać się może, że jest to nieduża liczba. Warto jednak mieć na uwadze, że obecnie wiele zespołów badawczych zajmuje się analizą danych kosmicznego teleskopu Kepler. Mogę więc zaryzykować stwierdzeniem, że rok 2011 może zaowocować w jeszcze większą liczbę planet niż 2010!

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz