środa, 21 grudnia 2011

NY Vir b - planeta w gorącym układzie

Układ podwójny - wizja artysty.
Witam po kilkunastodniowej przerwie. Mam nadzieję, że nikt nie obraził się za moją krótką nieobecność. Co ciekawe, w czasie mojego 'urlopu' nie potwierdzono istnienia żadnych planet pozasłonecznych, a więc praktycznie nie ma zaległości :). Dopiero wczoraj świat dowiedział się o dwóch nowych odkryciach. Zaczniemy od nieco 'mniej spektakularnego' - NY Vir b - a prawdopodobnie już wieczorem pojawi się tekst o niezwykle ciekawym systemie Kepler-20 oraz pierwszej planecie wielkości Ziemi! Zapraszam!

NY Vir to podwójny układ szybko rotujących gwiazd w niewielkiej odległości od siebie. Głównym komponentem tego układu jest podkarzeł typu B. Jego masa to 0,46 Ms (masy Słońca), natomiast temperatura tego karła to prawie 33000 stopni Celsjusza!  Drugim składnikiem systemu jest czerwony karzeł o masie 0,16 Ms i temperaturze niecałych 3000 stopni. Gwiazdy te okrążają się wzajemnie w czasie 2 godzin i 25 minut.

W tak ciasnych i gorących układach powstaje wiele zakłóceń powodowanych np. przez wzmożoną aktywność magnetyczną, co znacznie utrudnia wykrywanie egzoplanet. Na szczęście taka aktywność często okazuje się być cykliczna, co ułatwia jej odróżnienie od innych zjawisk. Tak też jest w NY Vir, dzięki czemu odkryto tam planetę za pomocą metody timingu. Krąży ona w odległości 3,3 AU od centrum układu, w czasie prawie 8 lat. Jej masa to 2,3 masy Jowisza, a więc jest jedną z mniejszych planet odkrytych tą metodą w układach podwójnych, co z kolei jest bardzo dobrym znakiem.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz