wtorek, 21 lutego 2012

Zdjęcia prawdopodobnej planety w HD 1160

Bieżący miesiąc jest bardzo spokojny co z kolei skutkuje ciszą na blogu. Abym nie wyszedł na niedbałego bloggera, nie będę bezczynnie czekał na kolejne odkrycie. Przerywam ciszę zdjęciami układu HD 1160.

Układ HD 1160. Zdjęcia od Very Large Telescope.
Jak widzimy, mamy tu 12 zdjęć z różnych okresów między 2002, a 2011 rokiem. Z początku sądzono, że HD 1160 jest układem potrójnym składającym się z dwóch gwiazd (na zdjęciu: obiekt A - główny komponent i C - u góry) i brązowego karła (B). Najnowsze obliczenia wykazują, że masa rzekomego brązowego karła to 33 (+12/-9) Mj, a więc już teraz widzimy, że może ona wynieść mniej niż teoretyczna maksymalna masa planet (25 Mj). 

Ponadto należy mieć także na uwadze naturę głównego komponentu tego układu. Jest to bowiem gwiazda ciągu głównego typu A - jej masa to ponad 2 masy Słońca. Ostatnio często spotykam się z sugestiami, że maksimum masy egzoplanet jest zależne od gwiazdy macierzystej. Innymi słowy - im masywniejsza gwiazda, tym większy limit masy dla krążących wokół niej planet. Gdyby więc główną gwiazdą w omawianym układzie był np. karzeł-M (czerwony karzeł) to z pewnością obiekt B byłby brązowym karłem. HD 1160 A to jednak znacznie masywniejszy obiekt niż gwiazda typu M. Jest więc spora szansa na planetarną naturę obiektu B. Poczekajmy jednak na kolejne publikacje naukowe.

Kilka informacji do zdjęć:
Masa A = 2,2 Ms
Masa C = 0,22 Ms
Odległość A od C = 533 AU
Odległość A od B = 81 AU
Okres orbitalny B > 400 lat

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz