wtorek, 20 marca 2012

2 planety w HIP 11952

Dwie gazowe planety wokół jednej gwiazdy.
W końcu, po pełnym miesiącu bez odkryć nowych planet pozasłonecznych mamy dwa nowe obiekty! Donoszę o nich z małym opóźnieniem ponieważ planety te potwierdzone zostały 16 marca. 

Odkryte egzoplanety krążą wokół starej gwiazdy gwiazdy (około 12 miliardów lat) typu widmowego F, o promieniu 1,6 promienia Słońca i nieco niższej masie. Pierwsza z nich - HIP 11952 b - to gazowy olbrzym o masie prawie 3 mas Jowisza. Krąży w odległości 0,81 AU od gwiazdy, a wykonanie pełnej orbity zajmuje jej 290 dni. HIP 11952 c to z kolei blisko krążący gorący Jowisz o masie 0,78 Mj. Maksymalna odległość w jakiej planeta ta znajduje się od gwiazdy to zaledwie 0,7 AU przez co rok na tej planecie trwa zaledwie 7 dni. Obie egzoplanety odkryte zostały dzięki badaniom prędkości radialnych gwiazdy macierzystej.

Oby te dwa obiekty były zwiastunem nowych, wiosennych odkryć!

3 komentarze:

 1. Czy to te obiekty, które można zauważyć na niebie teraz? wieczorem, święcące z większą intensywnością od innych gwiazd?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ależ skąd! :) Egzoplanet nie da się zobaczyć gołym okiem, nawet ich gwiazdy macierzyste są w większości niedostrzegalne. Co więcej... znamy juz 763 egzoplanety, a ile zostało zaobserwowanych bezpośrednio (przy użyciu zaawansowanych teleskopów)? Niecałe 30. Tutaj zdjęcia tych zaobserwowanych -> http://exoplanet-spot.blogspot.com/p/zdjecia-egzoplanet.html Tutaj ważny artykuł o metodach poszukiwań egzoplanet -> http://exoplanet-spot.blogspot.com/2011/06/metody-poszukiwania-egzoplanet-planet.html.

  2 jasne obiekty na wieczornym niebie to Wenus i Jowisz - planety z naszego Układu Słonecznego :).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie jesteśmy jakąś super/supercywilizacją posiadającą skuteczne narzędzia do "zaimportowania" sobie tych wielu jakże niezwykłych egzoplanet do Układu Słonecznego by móc je bezpośrednio, okiem nieuzbrojonym, podziwiać na ziemskim niebie tak jasnymi, jak są teraz obecne nocami: Wenus, Jowisz i Mars.

  nitjer

  OdpowiedzUsuń