niedziela, 15 kwietnia 2012

Roczek bloga!

Tak oto mój blog doczekał się swoich pierwszych urodzin. Dokładnie rok temu - 15 kwietnia 2011 roku - powstał Exoplanet-Spot i zagościły na nim dwa pierwsze wpisy. Sam pomysł na założenie bloga zrodził się także tego samego dnia. Był to chwilowy impuls, który postanowiłem zrealizować bez większego namysłu. Wiedziałem tylko, że chcę dostarczać ludziom informacji o (wg. mnie) jednej z najciekawszych gałęzi nauki jaką są badania planet pozasłonecznych. Mam więc nadzieję, że blog należycie spełnia ten cel.

W ciągu roku blog odwiedzono już ponad 15000 razy. 40 osób śledzi Exoplanet-Spot poprzez facebook'a natomiast 18 osób używa do tego Blogspota. Zamieściłem już 88 (łącznie z tą ;)) postów, a niektóre z nich zostały zaszczycone komentarzami, których razem napisano 73.

Być może nie są to wielce imponujące liczby, lecz wierzcie lub nie, jestem zadowolony z każdej z nich i postaram się aby było oczywiście tylko lepiej.

Pozdrawiam moich czytelników, zarówno tych stałych, jak i przelotnych :). Dziękuję za każde wejście na bloga, za każdy komentarz, a nawet za każde jedno przeczytane zdanie. Serdecznie pozdrawiam!

11 komentarzy:

 1. Chciałbym bardzo podziękować autorowi za prowadzenie tej strony, to bardzo dobre i chyba jedyne źródło o pozasłoncznych układach planetarnych. Chciałbym życzyć autorowi dalszej wytrwałości w prowadzeniu tego bloga, zaglądam na niego systematycznie. Hmm jeśli mogę coś dodać od siebie to systemami planetarnymi zainteresowałem się po obejrzeniu Avatara i czekam kiedy zostanie odkryta podobna planeta lub podobny system planetarny. Dlatego z chcęcią bym poczytał więcej o tym jak mogłby by wyglądać takie systemy gdzie mogłoby się rozwinąć życie, jak mogłoby ono wyglądać biorąc pod uwagę parametry fizyczne planety i rodzaj gwiazdy, jakieś symulacje i wizualizacje....jeszcze raz serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Życzę więcej odkryć :) Tobie i nam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sto lat! Sto lat! :-)
  Od początku praktycznie każdego dnia tu zaglądam. Nie statystyki są ważne - najważniejsze, że chcesz się dzielić swoimi zainteresowaniami z innymi i robisz to w bardzo przyjaznym stylu.
  Powodzenia na drugi rok w tworzeniu bloga. Tak trzymać!

  Pozdrawiam!
  Sokole Oko

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję wam za te miłe słowa :].

  Darek
  Wszyscy po cichu liczą na podobny system.. a dlaczego? Bo oznaczało by to odkrycie pierwszego w historii egzoksiężyca - Pandora (ta z Avatara :) nie mylić z tą z systemu Saturna) była właśnie księżycem okrążającym gazowego giganta.

  Co do pytań o życie na obcych światach.. To bardzo trudne pytania, na które jeszcze nie znamy odpowiedzi. Być może kiedyś podejmę się luźnych rozważań na ten temat. Póki co nie chcę zostawiać Cię z niczym więc mogę chociaż polecić coś krótkiego do poczytania:
  "Jak wykryć życie na egzoplanetach" Szymona Molińskiego - http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Astrobiologia/zycie-egzoplanety.html
  "Jakie życie spotkamy" niestety nieżyjącego już Piotra Podkowicza - http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Astrobiologia/jakie-zycie-spotkamy.html

  Sokole! Pozdrawiam i dziękuję za Twoje wsparcie tutaj, na blogspocie :).

  OdpowiedzUsuń
 5. To już rok? Jak ten czas leci :) Jestem pewien, że niedługo doczekamy się wielu przełomowych odkryć i że przeczytamy o nich właśnie tutaj. Sto lat Szaniu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za linki, mam nadzieję, że na tym blogu też będzie się więcej pojawiać takich tematów. Co do tego jak może wyglądać życie na innych planetach to miałem bardzoiej na myśli życie wielokomórkowe, jak może wyglądać ze względu np na ciążenie na danej planecie i np na typ widmowy gwiazdy, np wielość zwięrząt czy kolor roślinności bo gdzieś o tym czytałem, ale nie mogę znaleźć ponownie tego linka, ale tym bardziej bardzo dziękuję za podrzucone linki bo bardzo wiele się z nich dowiedziałem. Pozdrawiam i dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Również chciałbym podziękować Autorowi za prowadzenie bloga i ogrom pracy z tym związany. Kiedyś szukałem informacji o odkryciach planet pozasłonecznych na własną rękę - pochłania to dużo czasu. Od czasu kiedy pierwszy raz tu trafiłem zaglądam tutaj niemal codziennie. Nie ma chyba drugiej strony w polskim internecie, która tak szybko i dokładnie informuje o tej gałęzi astronomii. Życzę wytrwałości no i tego na co wszyscy czekamy - odkrycia wielu nowych Ziemi.
  Mam pytanko - Autorze, czy jesteś zawodowo związany z Astronomią/Fizyką? Mógłbym się założyć, że tak.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety na razie idę nieco inną drogą. Co przyniesie przyszłość? Zobaczymy ;).

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję roczku :) Chętnie poczytałbym nieco więcej o zapatrywaniach Kolegi nieco szerszych, odnośnie planet, życia na nich i możliwej ich eksploracji.

  OdpowiedzUsuń
 10. Spóźnione wszystkiego najlepszego. Widać, że, tak samo jak w moim przypadku, blogowanie stało się Twoją pasją - nie rezygnuj z niej!
  Blogi tematyczne są najlepsze! :D

  OdpowiedzUsuń