sobota, 14 kwietnia 2012

9 planet w HD 10180?

HD 10180. Na ilustracji mamy 7 planet tego systemu - w tym
niepotwierdzoną planetę o okresie 1,18 dnia.
W 2010 roku ogłoszono istnienie 6 planet krążących wokół gwiazdy podobnej do Słońca - HD 10180. Są to prawdopodobnie obiekty o gazowej naturze, a ich masy wynoszą od 11,75 do 64,4 mas Ziemi. Układ ten wydaje się być bardzo stabilny - okresy orbitalne planet to: 5,7; 16,3; 49,7; 122,7; 601,2 oraz 2222 dni. Co ciekawe już po pierwszej analizie danych z badań prędkości radialnych (bo to dzięki nim udało się potwierdzić te obiekty) zauważono siódmy sygnał pochodzący od jeszcze niezidentyfikowanego źródła. 

Tydzień temu pojawiła się publikacja naukowa poświęcona właśnie systemowi HD 10180. Kolejna grupa naukowców przeprowadziła analizy tego układu. Potwierdzili wszystkie 6 planet nieznacznie korygując ich parametry orbitalne. Dodatkowo przyjrzeli się wspomnianemu siódmemu sygnałowi dochodząc przy tym do wniosku, że pochodzi on prawdopodobnie od niewielkiej planety (jej masę minimalną określono na 1,3 masy Ziemi) o okresie 1,18 dnia.

Najciekawszym rezultatem ich badań są jednak dwa zupełnie nowe sygnały, które również mogą być wywoływane przez dwie kolejne planety! Oba sygnały powtarzają się co odpowiednio 9,66 oraz 67,6 dnia. Jeśli faktycznie pochodzą one od egzoplanet to byłyby obiekty krążące po prawie kołowych orbitach, a ich masy wynosiłyby odpowiednio 1,9 i 5,1 co oczywiście kwalifikowało by je jako Super-Ziemie.

Niestety potwierdzenie trzech wyżej opisanych obiektów nie jest jeszcze możliwe. Najnowsze analizy były przeprowadzane na tych samych danych co poprzednie. Oba modele (ten wskazujący na 6 oraz ten najnowszy, przedstawiający 9 planet) są równie prawdopodobne. Należy poczekać na zupełnie nowe dane z badań prędkości radialnych oraz ich analizy (może to potrwać nawet kilka lat). Mimo wszystko HD 10180 zdaje się być solidnych kandydatem na pierwszy system posiadający więcej planet niż nasz Układ Słoneczny.

Źródło

1 komentarz:

  1. Można by rzec: Wielkie mi halo, Układ Słoneczny też miał 9 planet przez ponad 70 lat, a przez chwilę się wydawało, że będzie miał ich 10 i więcej. Ale HD 10180 jednak się broni (jeśli potwierdzą się wszystkie planety). Każda z planet jest masywniejsza od Ziemi i w takim przypadku trudno byłoby którąkolwiek zdegradować do jakiejś kategorii planet karłowatych czy półkarłowatych.
    Układ ten byłby jednak ciekawy przede wszystkim jako model porównawczy: można by na serio analizować ewolucję układów planetarnych, mając już nie tylko jeden przykład.

    OdpowiedzUsuń