środa, 6 lipca 2011

HD 132563B b

Artystyczna wizja gazowej planety.
Po kilku dniach ciszy doczekaliśmy się wreszcie kolejnej planety pozasłonecznej. Tym razem jest to planeta znajdująca się w układzie aż trzech gwiazd. Układ ten składa się z bliskiego i podwójnego komponentu A oraz oddalonego od niego o 400 jednostek astronomicznych komponentu B. To właśnie wokół tego drugiego krąży planeta HD 132563B b. Układ Aa - Ab jest układem spektroskopowym. Oznacza, że te dwie gwiazdy znajdują się na tyle blisko siebie, że nie możliwe jest zaobserwowanie ich oddzielnie. Takie rozróżnienie jest osiągalne dopiero po badaniu prędkości radialnych.

Dzisiejsza egzoplaneta jest typowym gazowym olbrzymem o masie 1,49 masy Jowisza. Oddalona od gwiazdy macierzystej B o 2,62 AU wykonuje pełną orbitę w czasie około 1544 dni. Do tej pory znamy jedynie 8 planet krążących w układach potrójnych. Jest to więc cenne odkrycie.

Warto również dodać, że jest to pierwsza planeta odkryta przy użyciu spektrografu SARG przez włoski zespół naukowy w TNG. SARG jest pierwszym na świecie urządzeniem skonstruowanym w celu poszukiwania planet w systemach wielokrotnych. Skupia się oczywiście na szerokich układach gwiazd (100-500 AU).

Życzmy powodzenia włoskiej ekipie w dalszych poszukiwaniach!

Źródło

1 komentarz: