środa, 31 sierpnia 2011

Prawdziwe zdjęcia egzoplanet

Od kilku dni mamy chwilowy przestój w odkryciach planet pozasłonecznych. Postanowiłem więc przerwać tę ciszę dwoma krótkimi filmikami, na których to możemy podziwiać jedyne w swoim rodzaju zdjęcia egzoplanet.

Detekcja planet za pomocą bezpośrednich obserwacji nie jest łatwym zadaniem (w porównaniu do innych metod). Takie obiekty muszą być większe i masywniejsze od Jowisza. Konieczne jest także by emitowały sporo ciepła i znajdowały się w dość dalekich odległościach od gwiazd macierzystych. Dlatego też znamy jedynie 24 takie obiekty.

Oto dwa filmy ze zdjęciami egzoplanet.
UWAGA: Niektóre z prezentowanych obiektów okazały się być brązowymi karłami.

Odcinek 1

Odcinek 2
Wraz z detekcjami kolejnych planet będą powstawały następne odcinki. Do tej pory znamy jedynie 3 takie obiekty. Można o nich przeczytać na blogu: Oph 11 b, HN Peg b i Ross 458 b.

Być może jutro dowiemy się czy obiekty (Gliese-785 c i HD 20749 c) odkryte przy okazji detekcji możliwej "Drugiej Ziemi" HD 85512 b,  których potwierdzenie poddałem wątpliwościom, zostaną dodane do katalogu potwierdzonych egzoplanet czy też czasowo będą niepotwierdzone. Póki co wiadomo już, że prawidłowo zrobiłem dodając do liczby planet pozasłonecznych PRS J1719-1438 b. Jest to więc trzecia znana egzoplaneta krążąca wokół pulsara!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza