piątek, 26 sierpnia 2011

PSR J1719-1438 - Diamentowa planeta wokół pulsara?

PSR J1719-1438 b - wizja artysty
Pierwsza odkryta egzoplaneta była obiektem krążącym właśnie wokół specyficznego rodzaju gwiazdy neutronowej - pulsara. Pulsary to niezwykle gęste gwiazdy powstałe w wyniku supernowej lub kolapsu białego karła w układzie podwójnym. Charakteryzują się także niezwykle częstymi i regularnymi obrotami, podczas których emitują fale radiowe. Jest więc możliwość wykrycia planet krążących przy pulsarach. Obserwacja jakichkolwiek zmian w częstotliwości emitowanych impulsów radiowych może dowodzić o istnieniu kompana na orbicie tego obiektu.

Astronomowie z australijskiego obserwatorium radiowego Parkes ogłosili odkrycie nietypowego obiektu krążącego wokół pulsara o nazwie PSR J1719-1438 i oddalonego o ok. 4000 lat świetlnych od Ziemi. Jest to pulsar milisekundowy - jeden pełny obrót zajmuje mu jedynie 5,7 milisekundy!

Obiekt krążący na jego orbicie odpowiada masą Jowiszowi (choć istnieje niepewność co do masy z powodu nieznanej jeszcze inklinacji), a wykonanie pełnego obiegu zajmuje mu zaledwie 2 godziny i 10 minut. Żadna ze znanych planet pozasłonecznych nie ma tak krótkiego okresu! Co więcej, obiekt ten znajduje się w odległości zaledwie 600 000 kilometrów (ok. 1,5 odległości Księżyca od Ziemi lub 0,0043 AU) od pulsara!!! Warto też dodać, że jego orbita jest niemal kołowa.

Z obliczeń wynika, że gęstość tej planety wynosi co najmniej 23 g/cm3. Obiekt ten, prawdopodobnie jest diamentowo żółty z czerwonym blaskiem po jednej stronie, spowodowanym synchronicznym obrotem. W miejscu tym promieniowanie pulsara nagrzewa go do ponad 4000 oC.

Możliwe pochodzenie tak nietypowego obiektu jest obecnie rozpatrywane. Najprawdopodobniej jest on pozostałością po białym karle. Pulsar miał więc niezbyt masywnego kompana, z którym wszedł w 'kontakt' po uformowaniu się. Znaczna część jego masy została przeniesiona w kierunku pulsara przyspieszając go do obecnej prędkości obrotowej. Następnie gwiazda przeniosła się na bliższą orbitę, gdzie pulsar 'rozbierał' ją aż do granic możliwości.. pozostawiając krystaliczno węglowe jądro o masie 1 Mj.

Czy obiekt ten zostanie zaliczony do planet? Zobaczymy. Póki co dodam go do liczby planet pozasłonecznych. Wszystko wyjaśni się za kilka dni.

1 komentarz:

  1. amerykany jak sie dowiedza to go pokroją na kawałki i zjedzą ja tam widze amerykańską flage jak łomocena wietrze.

    OdpowiedzUsuń