środa, 17 sierpnia 2011

Tres-2 b - świat ciemniejszy niż węgiel

Artystyczna wizja TrES-2 b
Odkryta w 2006 roku planeta TrES-2 b to gorący gazowy olbrzym krążący w bardzo niewielkiej odległości od swojej gwiazdy macierzystej. Jest to zaledwie 0,035 AU (5,4 milionów kilometrów). Tak niewielka orbita jest pokonywana przez TrES-2 b co 2,5 dnia. Daje to możliwość bardzo częstych obserwacji tranzytu tego ciała, czyli przejścia planety przed tarczą gwiazdy.

Z najnowszych badań wynika, że planeta odbija mniej niż 1% światła tamtejszego Słońca! Jest więc znacznie ciemniejsza od węgla i każdej innej znanej planety. Dla porównania można dodać, że Jowisz odbija 52 % światła, a Ziemia 36%. Astronomowie nie mają pewności co może powodować tak niezwykłą ciemność na TrES-2 b. Możliwe, że w jej atmosferze znajdują się spore ilości sody, potasu lub gazowego tlenku tytanu. Jednak mimo wszystko żaden z tych elementów nie tłumaczy tak ekstremalnych ciemności. Ten czarny świat ponadto emituje słabą czerwonawą poświatę, spowodowaną ogromną temperaturą.

Odkrycie to umożliwiła sonda Kepler, która obserwowała aż 50 poszczególnych orbit planety TrES-2 b. Podczas tych badań zarejestrowano najmniejsze w historii zmiany jasności - zaledwie o 0,000006 jednostki.

Źródło

2 komentarze: