czwartek, 22 września 2011

2 pierwsze planety od Planet Hunters!!!

Screen z PlanetHunters.org
Planet Hunters to projekt zorganizowany przez nasowską misję Kepler. Członkowie udostępniają do publicznego wglądu krzywe światła uzyskane z sondy kosmicznej. Następnie każdy (naprawdę każdy!) może analizować krzywe poszczególnych gwiazd w poszukiwaniu tranzytu egzoplanet. Z początku (projekt trwa już około roku) myślałem, że Planet Hunters będzie 'zabawką', która pozwoli ludziom wcielić się w rolę naukowca i zbliży wiele osób do zagadnień astronomicznych - co samo w sobie jest i tak już szczytnym celem. Teraz jednak możemy się przekonać, że Planet Hunters ma nie tylko popularyzować ale i wspomagać prace zespołu Kepler, co ostatecznie prowadzi do odkryć obcych światów w odległej przestrzeni kosmicznej.

Dziś zostało ogłoszone potwierdzenie detekcji dwóch nowych planet:
Nazwa:                      Promień(Rj):        Odległość(AU):        Okres orbitalny(dni):
KIC 10905746 b       0.237                   0.0751                     9.8844
KIC 6185331 b         0.72                     0.2672                     49.76971
Gdzie: AU - jednostka astronomiczna (1 AU = średnia odległość Ziemi od Słońca), RJ - promień Jowisza.

Jedyne co jest zastanawiające to fakt, że planety zostały ogłoszone bez potwierdzenia po badaniu prędkości radialnych. Niemniej jednak, jeden z ekspertów stwierdził, że prawdopodobieństwo istnienia tych obiektów wynosi ponad 95%. Mamy więc możliwą Super Ziemię oraz planetę wielkości Saturna odkryte przez ludzi takich jak Ty!

W projekcie Planet Hunters wzięło udział już 40000 ludzi (ja również ;)) z 90 krajów całego Świata. Warto też dodać, że w publikacji naukowej dotyczącej tego odkrycia jest wyróżniona młoda Polka. Jeśli chcesz wziąć udział w PH wystarczy zarejestrować się na:


Wszelkie instrukcje znajdują się również na podanej stronie.
Powodzenia!


Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz