wtorek, 13 września 2011

23 planety WASP oraz pod-Neptun

Parujący gorący Jowisz.
Po wczorajszym wysypie egzoplanet, dziś nastąpił kolejny. 23 gorące Jowisze od organizacji SuperWASP zostały ogłoszone na tej samej konferencji co wczorajsze planety od HARPS. Ponad to odkryto również mini Neptuna.

HD 97658 b to planeta krążąca blisko swojej gwiazdy w czasie 9 dni i 12 godzin. Z początku, ze względu na masę wynoszącą 6,4 mas ziemskich, obiekt ten został sklasyfikowany jako Super-Ziemia. Jednak detekcja tranzytu pozwoliła na określenie promienia - 2,93 promienia Ziemi - dzięki czemu możliwe było obliczenie gęstości. 1,4 g/cm3 sugeruje gazową budowę tej egzoplanety. Mamy więc do czynienia z pod-Neptunem (lub jak kto woli pod-Uranem). Tak niska gęstość może być spowodowana obecnością sporych ilości wodoru, helu i wody w atmosferze tej planety.

Sukces organizacji SuperWASP wynika z rodzajów obiektów jakimi zajmuje się ten projekt. Gorące Jowisze to gazowe giganty krążące bardzo blisko swoich gwiazd. Wykrycie tranzytu tak dużych planet na niewielkich orbitach jest znacznie prostsze od wszelkich innych poszukiwań. Masy dzisiejszych obiektów zawierają się w przedziale od 0,3 do 2,5 masy Jowisza, a ich promienie od 0,7 do 1,7 promienia naszego olbrzyma, którego z łatwością można w tym okresie obserwować na nocnym niebie. Póki co brak jest publikacji na temat tych 'WASPów' dlatego też nie posiadam zbyt wiele informacji. Warto natomiast zauważyć, że SuperWASP posiada już 67 planet na swoim koncie.

Szumne zapowiedzi z poprzedniego roku okazują się prawdziwe.. Otóż rok 2011 rzeczywiście wydaje się przełomowym okresem dla poszukiwań planet pozasłonecznych!

Źródło

2 komentarze: