środa, 23 listopada 2011

Kepler-21 b - bardzo gorąca!

Gorąca Super Ziemia.
Już ponad miesiąc nie otrzymywaliśmy żadnych doniesień o nowych odkryciach ze strony misji Kepler. Być może jest to cisza przed burzą, czyli grudniową konferencją. Niemniej jednak burza ta została wczoraj przerwana. Naukowcom udało się potwierdzić istnienie kolejnej niewielkiej planety pozasłonecznej - Kepler-21 b.

Pomimo braku publikacji naukowej, z samych danych można odczytać wiele interesujących informacji. Gwiazda Kepler-21 to najjaśniejsza jak dotąd gwiazda, badana przez sondę Kepler i posiadająca potwierdzoną planetę. Jest niemal dwa razy większa od Słońca, a jej temperatura wynosi prawie 6000 stopni Celsjusza. W odległości ponad 20 razy mniejszej niż średnia odległość Ziemi od Słońca, krąży tam niewielka planeta. Jej szacowana masa to nie więcej niż 10,5 mas ziemskich, a jej promień to około 1,6 promienia Ziemi. Obiekt ten potrzebuje zaledwie 2,78 dni na przebycie pełnej orbity. Temperatura powierzchni tej egzoplanety to zapewne 1500-2000 stopni Celsjusza!

Kepler-21 b kwalifikuje się do planet typu Super Ziemia, choć może to być bardzo gorący pod-Neptun, który powoli wyparowuje swoją masę. Z niektórych teorii wynika, że takie oto obiekty mogą być jedynie pozostałościami po dawnych gorących Jowiszach.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz