czwartek, 24 listopada 2011

Planeta GJ 667C c blisko ekosfery(?)

Druga Ziemia - wizja artysty.
GJ 677 (lub Gliese 677) to potrójny układ gwiazd odległy o niecałe 23 lata świetlne od Ziemi. Składniki A i B to pomarańczowe karły krążące wokół siebie po dość ekscentrycznej orbicie (0,58). Wykonanie jednej pełnej orbity zajmuje im ponad 42 lata. W tym czasie zbliżają się do siebie na 5 AU, a oddalają na maksymalnie 20 AU. Składnik C to czerwony karzeł znajdujący się znacznie dalej - gdzieś między 56 AU, a 215 AU od środka masy układu. Jest to tzw. 'flare star', czyli obiekt skłonny do gwałtownych i krótkotrwałych zmian jasności. To właśnie ta gwiazda posiada już 2 odkryte planety pozasłoneczne.

Obie egzoplanety zostały odkryte w ramach dotychczas najefektywniejszego programu poszukiwawczego - HARPS. Pierwszą z nich, o nazwie GJ 667C b, potwierdzono w 2009 roku. Jest to Super Ziemia o masie 6 Mz (masa Ziemi). Krąży ona bardzo blisko gwiazdy macierzystej - 0,06 AU - co przekłada się na okres orbitalny wynoszący zaledwie 7 dni i 5 godzin.

GJ 667C c krąży dalej od swojej koleżanki, bo w odległości 0,28 AU. Okres obiegu tej planety to niecałe 22 dni. Czas ten wydaje się być zdecydowanie za krótki na pokonanie takiej orbity. Być może jednak nie jest to niemożliwa sytuacja. Rezonanse często 'zmuszają' planety do przemierzania swoich orbit w określonym czasie. Być może ta wielkość sugeruje istnienie kolejnej, masywniejszej planety w pobliżu tego czerwonego karła. Inną możliwością jest oczywiście błąd w publikacji!* Masa planety GJ 667C c wynosi tylko 3,81 Mz. Jest to więc jedna z lżejszych znanych nam Super Ziem. Co prawda wartość ta to jedynie szacowana masa minimalna lecz istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie ulegnie ona większym zmianom.

Astronomowie określili obszar ekosfery (aHZ) gwiazdy GJ 677C na 0,09-0,23 AU. Z tego wynikać by mogło, że omawiana planeta znajduje się zbyt daleko od gwiazdy aby na jej powierzchni mogła występować woda w stanie ciekłym. Obliczono natomiast, że GJ 667C c otrzymuje 90% ciepła od swojej gwiazdy, gdzie 100% to ilość ciepła jaką otrzymuje Ziemia od Słońca. Ciekła woda - standardowe kryterium w rozważaniach na temat Drugiej Ziemi - może więc istnieć na tej egzoplanecie. Potrzeba tutaj jednak odpowiedniego albedo (stosunek odbitego promieniowania do przyjmowanego), składu atmosfery oraz jej gęstości. Tych parametrów nie poznamy niestety zbyt szybko.

Niemniej jednak planetę GJ 667C c możemy zaliczyć (obok Gliese 581 d oraz HD 85512 b) do kandydatek na "Drugą Ziemię". Ta stacja może ulec zmianie (lub umocnić się) po kolejnych obserwacjach HARPS'a.

Źródło

* Błąd w publikacji mógłby dotyczyć odległości planety od gwiazdy. Mniejsza odległość oznaczałaby, że GJ 667C c znajduje się w ekosferze i jest najlepszym kandydatem na Drugą Ziemię!!!**
**(27.11.11) Błąd rzeczywiście był - zapraszam do kolejnego artykułu > LINK <

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz