poniedziałek, 23 stycznia 2012

Jedna z najodleglejszych planet - MOA-2011-BLG-293L b

Krzywa jasności zjawiska MOA-2011-BLG-293L. Fragment
oznaczony na zielono wyraźnie wskazuje na obecność planety.
W razie trudności z interpretacją wykresu odsyłam ponownie
do krótkiego wyjaśnienia mikrosoczewkowania.
Rzadkie i ulotne zjawisko jakim jest mikrosoczewkowanie grawitacyjne (wyjaśnienie oczywiście TUTAJ), dostarczyło nam dziś jeszcze jednej potwierdzonej egzoplanety. MOA-2011-BLG-293L b jest gazowym obiektem o masie 2,4 Mj. Co do odległości tej planety od gwiazdy (czerwonego karła) nie ma pewności. Z obliczeń wynika, iż obiekty te równie prawdopodobnie mogą znajdować się w separacji równej 1 AU lub 3,5 AU.

Ciekawszym aspektem tego odkrycia jest sama odległość układu od Ziemi. Wynosi ona około 23320 lat świetlnych! Znamy jedynie 2 egzoplanety w większej odległości, a są to SWEEPS-04 i SWEEPS-11, które to zostały odkryte w 2006 roku, tranzytując na tle centrum Drogi Mlecznej. Ich oszacowana odległość od Ziemi to ponad 27700 lat świetlnych.

MOA-2011-BLG-293L b dołącza więc do grona masywnych gazowych planet obiegających czerwone karły. Z teorii wynika jednak, że takie obiekty powinny dość rzadko występować w galaktyce. Ciekawe jakie wnioski przyniosą dalsze badanie.

Warto także dodać, że jest MOA-2011-BLG-293L b pierwszą planetą wykrytą w trybie "pure survey". Dotychczas zjawiska mikrosoczewkowania były badane typowo pod kątem występowania planet ("survey+followup"). Nowa metoda ma dostarczać suchych danych o zjawisku, które następnie będzie poddawane rygorystycznym analizom. Naukowcy chcą mieć pewność, że nawet wtedy będą w stanie wykrywać planety.

Źródło

1 komentarz: