poniedziałek, 26 listopada 2012

HD 66141 b - przedostatni element układanki

Gwiazdozbiór Lunety - ostatni bez
odkrytych egzoplanet.
HD 66141 b to planeta pozasłoneczna odkryta dzięki badaniom przeprowadzanym w koreańskim obserwatorium BOAO. Skąd taki tytuł tego postu? Może najpierw kilka słów o samym układzie.

HD 66141 to ogromna gwiazda typu pomarańczowy olbrzym. Jest aż 21 razy większa od Słońca - porównanie rozmiaru Słońca oraz gwiazdy o promieniu 21 Rs znajdziecie w tekście o eps CrB b. Koreański projekt skupia się właśnie na poszukiwaniu egzoplanet krążących wokół gwiazd tego typu. Po prawie 8 latach obserwacji odkryto masywną planetę w omawianym układzie. Jest to gazowy obiekt o masie wynoszącej 6 mas Jowisza. Okrąża on swoją olbrzymią gwiazdę macierzystą po niemal kołowej orbicie w odległości 1,2 AU, przez co rok orbitalny tej planety trwa około 480 dni.

Wróćmy teraz do naszej "układanki". Otóż HD 66141 b znajduje się w gwiazdozbiorze Małego Psa, który to, do tej pory, nie posiadał żadnych planet pozasłonecznych. Mały Pies był ponadto przedostatnim gwiazdozbiorem bez egzoplanet. Teraz jedynym gwiezdnym pustkowiem pozostał tylko obszar Gwiazdozbioru Lunety.

Tak więc już niebawem, przy odrobinie szczęścia, będziemy mieli całe niebo ponad nami wypełnione egzoplanetami :).

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz