wtorek, 13 listopada 2012

Okołopodwójne planety w NSVS 1425 AB

Układ podwójny - wizja artystyczna.
Credit: National Geographic.
NSVS 1425 to układ składający się z dwóch gwiazd okrążających się wzajemnie w około 2 godziny i 39 minut. Tak bliskie układy podwójne to dobre cele do poszukiwań planet pozasłonecznych, a metodą stosowaną w tych przypadkach jest timing. Polega on na mierzeniu charakterystycznych odchyleń w czasie okresu orbitalnego gwiazd. Gdy w układzie nie ma egzoplanet, okres ten pozostaje niezmienny. Jeśli jednak planety istnieją to można obserwować pewne wariacje tego czasu.

Właśnie dzięki takim analizom astronomowie potwierdzili istnienie dwóch planet w systemie NSVS 1425 AB. Obie egzoplanety to masywne obiekty o dużych okresach orbitalnych. Ich masy wynoszą odpowiednio 2,8 i 8 Mj, natomiast ich odległości od centrum układu i okresy orbitalne to odpowiednio 1,9 AU i 1276 dni oraz 2,9 AU i 2506 dni. Po okresach łatwo zauważyć, że planety są w rezonansie orbitalnym 2:1.

NSVS 1425 to dopiero trzeci układ podwójny z dwiema potwierdzonymi egzoplanetami.

Źródło

3 komentarze:

 1. To chyba niezbyt duże obie te gwiazdy czy może w przypadku układów podwójnych prawa Keplera trochę inaczej działają?

  OdpowiedzUsuń
 2. a coś więcej wiadomo na temat tych gwiazd? Czy te planety są w ekosferze? Czy zachód słońc z kasiężyców tych planet mógłby wyglądać tak jak na tej planecie z gwiezdnych wojen? Tatoine chyba?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten układ jest po fazie CE (common envelope)tj. po gwałtownych zmianach spowodowanych przekroczeniem granicy Roche'a przez jedną z gwiazd układu podwójnego. Kiedy takie przekroczenie następuje, reszta dzieje się bardzo szybko.. co jest dość rzadkie w zdarzeniach astrofizycznych. Dzieje się tak ponieważ proces ten napędza sam siebie. Jego efektem jest między innymi zmniejszenie separacji, okresu oraz rozmiarów komponentów.

  Gwiazdy tego systemu to czerwony karzeł oraz gorący podkarzeł.

  OdpowiedzUsuń