poniedziałek, 19 listopada 2012

Kappa Andromedae b

Już dawno nie trafiła się nam planeta pozasłoneczna odkryta dzięki detekcji bezpośredniej. Niektórzy nawet myśleli, że "zaniedbałem temat". To nieprawda - gdyby zależało to ode mnie, to nowe zdjęcia egzoplanet pojawiałyby się codziennie! Niestety nie posiadam ani magicznych zdolności, ani super teleskopu z przyszłości. Musimy być pełni cierpliwości i spokojnie czekać na tego typu odkrycia. Przy okazji odsyłam na podstronę "Zdjęcia Egzoplanet" (lub album na Facebooku), która jest jak najbardziej aktualna.

Zawsze jestem wyjątkowo zadowolony kiedy odkrywane są planety poprzez obserwacje bezpośrednie. Można by pewnie powiedzieć, że to tylko punkciki światła zawieszone w odległej przestrzeni. Jednak dla mnie to naoczny dowód na ogromny postęp nauki w ostatnich latach. Co więcej, te małe kropki odbijające blask swoich gwiazd lub promieniujące w innych zakresach światła, to przecież złożone, egzotyczne i odległe obce światy, skrywające zdecydowanie więcej niż możemy sobie wyobrazić przy obecnym stanie naszej wiedzy. Moim zdaniem warto o tym czasem pomyśleć właśnie w ten sposób.

Przedstawiam więc Kappa Andromedae b:

Zdjęcia egzoplanety Kappa Andromedae b wykonane przy użyciu Subaru/HiCIAO. Kliknij aby powiększyć.
Credit: Subaru/HiCIAO
Kappa Andromedae b to olbrzymia gazowa planeta pozasłoneczna. Została odkryta na zdjęciach wykonanych w podczerwieni, dzięki pracom przy teleskopie Subaru/HiCIAO. Została także dodatkowo potwierdzona w badaniach oddziaływań grawitacyjnych gwiazda-planeta. Masę Kappa Andromedae b oszacowano aż na 13 Mj. Jest to bardzo dużo - do niedawna wartość 13 Mj uznawano za maksymalną masę jaką może osiągnąć planeta. Później jednak limit ten zwiększono do 25 Mj, co jednak nie ma większego znaczenia gdyż kwestię "brązowy karzeł czy planeta" należy traktować indywidualnie dla każdego układu.

W przypadku Kappa Andromedae b mamy jednak najprawdopodobniej do czynienia z egzoplanetą. Stosunek masy gwiazdy do masy kompana, zdaje się wskazywać właśnie na planetarną naturę obiektu. Warto tutaj zaznaczyć, że masa gwiazdy to 2,45 Ms! Jest to czołowa piętnastka najmasywniejszych gwiazdy posiadających planetę. Dodatkowo, separacja obu obiektów - 56 AU - oraz przyjęty model ewolucyjny, także przekreślają opcję z brązowym karłem zamiast planety.

Podsumowując - możemy śmiało stwierdzić, że Kappa Andromedae b to kolejny odkryty "Super Jowisz".

Źródło

3 komentarze:

  1. Na zdjęciu widać przynajmniej, że jest ładna...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe czy kiedyś teleskopy (zapewne umieszczone w przestrzeni kosmicznej) będą w stanie obserwować bezpośrednio planety wielkości Ziemi. Chyba że jakieś fundamentalne ograniczenia fizyki na to nie pozwalają.

    OdpowiedzUsuń
  3. @Grzegorz, podejrzewam że przy obecnej technologii jak najbardziej jest to możliwe, zbudowanie takiego teleskopu. Problemem byłby budżet projektu.

    OdpowiedzUsuń