sobota, 23 kwietnia 2011

Kolejne dwa olbrzymy

Dziś do listy potwierdzonych obiektów dołączyły dwie możliwe planety. Obiekty te to HN Pegasus b oraz Ross 458 b. Mimo, że dopiero dziś znalazły się na liście egzoplanet to odkryte zostały odpowiednio w 2007 i 2010 roku. Podobnie jak opisywany wczoraj obiekt (patrz "Oph 11 b - karzeł czy planeta?") zostały wykryte poprzez bezpośrednią obserwację i z początku uważano je za brązowe karły.

HN Peg b
Ross 458 b

       HN Peg b to obiekt krążący wokół gwiazdy, o masie równej masie naszego Słońca, w odległości 795 AU. Jest nieznacznie większy od Jowisza ale jego masa szacowana jest na 16 +/- 9,4 mas naszego gazowego olbrzyma.
Ross 458 b to planeta oddalona od gwiazdy macierzystej aż o 1168 jednostek astronomicznych (to prawie 39 razy dalej niż odległość Neptuna od Słońca). Jego masa wynosi około 8,5 mas Jowisza.

Podejrzewa się, że takie masywne planety jak HN Peg b i Ross 458 b nie mogą uformować się w tak dalekich odległościach od gwiazdy. Prawdopodobne jest więc, że w przeszłości obiekty te zostały wypchnięte na obecne orbity przez inną planetę.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz