wtorek, 19 kwietnia 2011

Alpha Arietis b

Wizja artystyczna egzoplanety.

Koreański zespół astronomów poinformował dziś o odkryciu nowej egzoplanety. Obiekt ten nosi wdzięczną nazwę Alpha Arietis b i posiada masę równą 1,8 masy Jowisza. Wykonanie pełnej orbity wokół gwiazdy zajmuje mu 380,8 dni przy czym oddala się maksymalnie na  odległość 1,2 AU (jed. astronomiczna). Jest to 28 planeta odkryta tego roku.
Gwiazdozbiór barana

Gwiazdą macierzystą planety Alpha Arietis b jest, znany również jako Hamal, pomarańczowy olbrzym oddalony o 66 lat świetlnych od Ziemi. Należy do typu widmowego K i jest najjaśniejszą gwiazdą w gwiazdozbiorze barana. Hamal posiada promień, w przybliżeniu, 14 razy większy od promienia Słońca, a jego masa to około 1,5 masy słonecznej.

Wzajemne oddziaływanie dwóch ciał
Obserwacje Alpha Arietis trwały aż 7 lat zanim udało się potwierdzić istnienie planety w tym systemie. Do badań tej gwiazdy użyto metody polegającej na mierzeniu zmienności prędkości radialnych. Jeśli na orbicie gwiazdy znajduje się planeta to jej grawitacja delikatnie zaburza ruchy gwiazdy. Oba obiekty krążą  wówczas wokół środka masy (patrz: animacja obok). Wynikiem takich oddziaływań jest niewielki ruch gwiazdy, który astronomowie mogą dokładnie zbadać dzięki nowoczesnym instrumentom (np. HARPS, należący do ESO, uzyskuje dokładność rzędu 1m/s).

Źródło

2 komentarze:

  1. Za kilkadziesiąt lat nasi potomni być może przy Arietisie b odkryją "avataropodobną" Pandorę, na którą za kilkaset lat ich praprawnukowie niewykluczone, że polecą. Szkoda, że planet krążących w odpowiednich odległościach nie odkryto ani przy Syriuszu, ani w Układzie Alfa Centauri. Byłoby znacznie bliżej. Wcześniej bylibyśmy w stanie tam dotrzeć, zbadać, a może i zasiedlić jakiś dogodny dla nas glob.

    nitjer

    OdpowiedzUsuń