piątek, 22 kwietnia 2011

Oph 11 b - karzeł czy planeta?

Zdjęcie Oph 11 b
Na liście znanych egzoplanet pojawił się dziś obiekt o nazwie Ophiuchus 11 b. Jego masę szacuję się na 14 (+6/-5) mas Jowisza. W celach detekcji użyto metody obrazowania, czyli bezpośredniego obserwowania (fotografia obok). Do tej pory stosunkowo niewiele planet zostało odkrytych przy użyciu tej metody. Planety, w przeciwieństwie do gwiazd, to bardzo słabe źródła światła, co czyni je trudnymi do bezpośredniej detekcji. Oph 11 b to dopiero 22 odkryty w ten sposób obiekt."Planeta czy brązowy karzeł?"
Astrofizycy wciąż nie znają jednoznacznej granicy pomiędzy planetą-gazowym gigantem, a brązowym karłem. Brązowe karły to obiekty o zbyt małej masie (poniżej 80 mas Jowisza) by zaszły w nich reakcje jądrowe typowe dla gwiazd. Od planet odróżnia je to, że zdolne są do syntezy deuteru. Szacuje się, że masa potrzebna do tej reakcji to około 13 mas Jowisza. Istnieje więc jedynie niewielka szansa, że odkryty obiekt okaże się planetą. Mimo wszystko został dziś umieszczony w Encyklopedii Pozasłonecznych Układów Planetarnych.

Ophiuchus 11 B krąży w odległości około 243 AU (czyli 243 razy dalej niż Ziemia od Słońca) od nieco masywniejszego (około 17 mas jowisza) brązowego karła Oph 11 A. Jest to więc najprawdopodobniej system składający się z dwóch młodych i słabo związanych grawitacyjnie brązowych karłów, przez co okres obiektu B oszacowano na prawie 730000 dni! Oznacza to, że jeden 'rok' na Oph 11 B trwa prawie 2000 lat ziemskich.


Źródło

1 komentarz:

  1. Interesująca planeta! Jeśli to jest planeta. Przy tak dziwnej orbicie mogło się to zacząć jako podwójny system gwiezdny, a niektóre oddziaływanie grawitacyjne prawdopodobnie spowodowało wyrzucenie OPH 11b. To wyjaśniałoby ekstremalny okres orbity.

    OdpowiedzUsuń