piątek, 15 kwietnia 2011

Trzy 'Gorące Jowisze'!

Wizja artystyczna 'gorącego Jowisza'

Dziś organizacja SuperWASP poinformowała o odkryciu trzech nowych egzoplanet. Jedna z nich jest szczególnie ciekawym obiektem ze względu na bardzo małą odległość od swojej gwiazdy macierzystej. Jest to planeta o nazwie WASP-43b, posiadająca masę równą 1.78 mas Jowisza. Okrąża ona gwiazdę w odległości zaledwie 0,0142 AU (jest to odległość około 70 razy krótsza niż odległość Ziemi od Słońca) w czasie 19,5 godziny. Ta niewielka odległość planety może mieć związek  z małą masą gwiazdy macierzystej (0,58 masy Słońca). W zasadzie jest to najmniej masywna, znana obecnie gwiazda, posiadająca gorącego Jowisza w swoim układzie. Zapewne z tego również wynika ta zaskakująco nieduża półoś. Prawdopodobnie przyspiesza to migrację tego obiektu w stronę gwiazdy, niezależnie czym była ona wywołana - autorzy publikacji często piszą o 'third-body interaction', czyli o oddziaływaniu z innym obiektem. Tym obiektem może być inna planet lub brązowy karzeł, znajdujący się w tym układzie, lecz jeszcze nie odkryty. Rzadkość obiektów typu WASP-43b świadczy o tym, że gorącym Jowiszom ciężko powstawać przy mało masywnych gwiazdach, bądź po prostu ich żywotność jest bardzo krótka.

Teoretycy dają tej planecie około 8, 80 lub 800 milionów lat życia, w zależności od rodzaju zastosowanych obliczeń. Mimo, że dla planet stosuje się ten pierwszy rodzaj (który wskazuje 8 mln. lat) to jednak w tym wypadku wyznaczałby on niemal niemożliwie krótką żywotność dla planet typu WASP-43b, WASP-18b i WASP-19b. Środkowa wartość zdaje się być najbardziej prawdopodobna. Co ciekawe gwiazda macierzysta ma zaledwie 0,598 miliarda lat.

Pozostałe dwa obiekty (WASP-48 b, WASP-51 b) to typowe i bardzo podobne do siebie planety o masach odpowiednio 0.98 i 0.76 masy Jowisza oraz promieniach wynoszących 1.67 i 1.42 promienia naszego olbrzyma. Obie wykonują pełną orbitę w czasie nieco ponad dwóch dni (odpowiednio: 2 dni i 3 godziny oraz 2 dni i 19 godzin).

Wszystkie trzy obiekty to tak zwane 'gorące Jowisze'. Są to ogromne gazowe planety krążące w niewielkiej odległości od swoich gwiazd macierzystych. Charakteryzuje je także wysoka temperatura oraz krótki okres orbitalny. Planety tego typu są bardzo łatwe do wykrycia metodą tranzytu. Metoda ta polega na obserwacji spadku jasności gwiazdy w momencie gdy dana planeta przesłania częściowo jej światło. Naukowcy mogą wtedy zaobserwować niewielki 'dołek' na krzywej światła.
Tranzyt planety WASP-43b
Źródło 1
Źródło 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz