czwartek, 9 czerwca 2011

Lupus niepotwierdzony

Gorący Jowisz (?)
Planeta Lupus-TR-3 b zniknęła dziś z listy planet pozasłonecznych. Był to gorący Jowisz nieznacznie mniejszy od naszego gazowego olbrzyma. Tym samym liczba planet na obecną chwilę wynosi 555.

Od czasu do czasu można spotkać się z tym zjawiskiem. Planety z oficjalnej listy, przechodzą czasem do listy planet "niepotwierdzonych, kontrowersyjnych lub usuniętych". Dzieje się tak ponieważ każdy z odkrytych obiektów jest bezustannie badany nawet po potwierdzeniu jego istnienia. Planeta może 'zniknąć' z wielu powodów np. masa planety może zostać dokładniej zbadana i okaże się, że jest znacznie większa niż przypuszczano wcześniej (zbyt duża by obiekt mógł być nazywany planetą). Może również okazać się (po analizie nowszych danych), że parametry planety nie pozwalają na stabilne utrzymanie się systemu. Należy wówczas prowadzić dalsze obserwacje do czasu rozwiązania problemu.

Po kolejnych analizach obiekty z katalogu niepotwierdzonych mogą znów powrócić do katalogu potwierdzonych planet pozasłonecznych. Trzeba pamiętać, że poszukiwanie egzoplanet to wciąż stosunkowo świeża i szybko rozwijająca się dziedzina astronomii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz