czwartek, 30 czerwca 2011

Kepler-14 b

Zdjęcia Kepler-14 i jej drugiego
gwiezdnego kompana.
Jak już wiadomo, wcześniej tego roku kosmiczny teleskop Kepler wskazał ponad 1200 kandydatów na planety pozasłoneczne. Po uzyskaniu tych danych nadszedł czas na potwierdzanie istnienia tych kandydatów poprzez dalsze obserwacje tranzytu oraz mierzenie prędkości radialnych gwiazd. Do tej pory niewiele z nich zostało oficjalnie potwierdzonych. Jednak wczoraj ukazała się publikacja o już drugiej potwierdzonej w tym miesiącu planecie Keplera.

Kepler-14 b to masywny i gęsty obiekt krążący blisko swojej gwiazdy macierzystej (gorący Jowisz). Jego masa jest ponad ośmiokrotnie większa od masy Jowisza, a promień wynosi 1,136 promienia Jowisza. Daje to wysoką gęstość tej planecie - 7,1 g/cm3. Kepler-14 b wykonuje pełną orbitę wokół gwiazdy w czasie 6,79 dnia.

Gwiazda Kepler-14 jest gwiazdą typu spektralnego F. Jest 2 razy większa od naszego Słońca i znajduje się aż 3196 lat świetlnych od nas. Dokładne zdjęcia Kepler-14 pozwoliły na detekcje drugiej gwiazdy krążącej w tym układzie. Gdyby nie to, nie udałoby się
wyznaczyć prawidłowych danych nowej planety.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz