środa, 15 czerwca 2011

KOI-423 b

Kosmiczny teleskop Kepler
W lutym tego roku, po analizie danych przesłanych przez kosmiczny teleskop Kepler, dowiedzieliśmy się o 1235 możliwych planetach pozasłonecznych. Od tamtej pory prowadzone są dalsze analizy i obserwacje gwiazd, które mogą posiadać te planety. Dziś na liście egzoplanet pojawił się więc kolejny obiekt odkryty przez Keplera, a potwierdzony został dzięki badaniom prędkości radialnych gwiazdy przez spektrograf SOPHIE. Jest to kolejne odkrycie zaprezentowane na trwającej konferencji misji CoRoT w Marsylii.

Obiekt ten to KOI-423. Jest niewiele większy od Jowisza (jego promień to około 1.22 Rj) ale za to aż 18 razy masywniejszy! Krąży w odległości 0,155 AU od swojej gwiazdy macierzystej, w czasie 21 dni.

W kolejnej części roku możemy się spodziewać coraz częstszych potwierdzeń planet wskazanych przez sondę Kepler. Będą to prawdopodobnie głównie planety o okresach obiegu nie dłuższych niż 4 miesiące, ponieważ zespół badawczy Keplera zdołał do tej pory przeanalizować jedynie dane właśnie z pierwszych 4 miesięcy działania sondy.

2 komentarze:

  1. Skoro KOI-423 jest tak ciężki, to ciekawe co w nim jest...

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak.. Określenie "Superplaneta", które właśnie wyczytałem w publikacji, jak najbardziej pasuje do tego obiektu :].

    OdpowiedzUsuń