środa, 22 czerwca 2011

Kolejne zjawisko soczewkowania - nowa planeta

Krzywa światła OGLE-2008-BLG-513.
Pierwszy widoczny wzrost natężenia światła
źródła jest  spowodowany grawitacją gwiazdy, a drugi
mniejszy wzrost to działanie grawitacji planety.
Jest to już druga w tym roku potwierdzona planeta pozasłoneczna za pomocą metody mikrosoczewkowania grawitacyjnego (wytłumaczenie metody). Był to jeden z najwyraźniejszych sygnałów ruchu orbitalnego ciał soczewkujących obserwowany do tej pory w zjawiskach mikrosoczewkowania (patrz rysunek).

Nowo odkryta egzoplaneta nosi dźwięczną nazwę - OGLE-2008-BLG-513/MOA-2008-BLG-401 b. Nazwa ta, jak i wszystkich innych planet odkrytych metodą mikrosoczewkowania, jest tak skomplikowana ponieważ przy badaniu tych zjawisk bierze udział wiele projektów na raz. Dla przykładu:

OGLE - The Optical Gravitational Lensing Experiment
MOA - Microlensing Observations in Astrophysics

Planeta krąży wokół gwiazdy o bardzo małej masie - jej masa to zaledwie 25% masy naszego Słońca. Masa samej planety została oszacowana na 5 - 9,6 masy Jowisza. Jest to więc gazowy olbrzym, który krąży w odległości około 4 AU (jednostka astronomiczna) wokół gwiazdy. Pewne przesłanki sugerowały bardzo wysoką ekscentryczność* orbity tej planety - e > 0,9 - uwzględniając ten czynnik masy gwiazdy i planety byłyby nieco mniejsze, a odległość tych dwóch obiektów byłaby ponad dwa razy mniejsza. Z powodu braku pewności co do ekscentryczności, model ten został póki co odrzucony.

* Im większa wartość ekscentryczności, tym bardziej eliptyczna orbita; e=0 - orbita kołowa.

1 komentarz: