sobota, 12 maja 2012

HEK odkrywa.. planetę

Układ KOI-872
Czytelnicy bloga zapewne doskonale pamiętają czym jest HEK (The Hunt for Exomoons with Kepler) i jakie są jego cele (o projekcie HEK). Projekt mający wykrywać egzoksiężyce stał się bardzo popularny już po samym rozpoczęciu działalności. Astronomowie z HEK w zaledwie pół roku zdołali wyodrębnić 100 potencjalnych księżyców ukrytych w danych pochodzących od sondy Kepler. Od tamtego wydarzenia minął zaledwie miesiąc, a zespół naukowy projektu odniósł właśnie pierwszy oficjalny sukces - odkrycie planety.

Zespołowi Kepler udało się zaobserwować regularne zmiany jasności gwiazdy o oznaczeniu KOI-872. Stwierdzono, że zmiany te są spowodowane obecnością planety, która okresowo przesłania światło gwiazdy w momencie przejścia przed jej tarczą. Obliczona ze planeta ta (KOI-872 b) je gazowym obiektem o promieniu wynoszącym 0,812 promienia Jowisza i masie nie większej niż 6 mas naszego gazowego olbrzyma. Jedno okrążenie wokół gwiazdy zajmuje tej planecie 33,60134 dnia, jednak zauważone zostały pewnie wariacje między czasami poszczególnych tranzytów. Zmienne odstępy między kolejnymi tranzytami to własność na jaką czekają naukowcy z HEK. Po dokładnym ich przeanalizowaniu ekipa Davida Kippinga jednoznacznie stwierdziła, że wariacje okresu tego obiektu są spowodowane obecnością innej planety w tym układzie. Oczywiście w tym przypadku nie ma możliwości wyznaczenia rozmiarów tej "niewidzialnej" planety, natomiastu udało się wyznaczyć inne parametry.

Tranzyty planety KOI-872 b. Łatwo zauważyć drobne wariacje między nimi.

Odkryta planeta to KOI-872 c. Jest znacznie lżejsza od swojej kompanki, bowiem jej masa to 0,376 Mj. Krąży na nieco odleglejszej orbicie, a co za tym idzie, jej okres orbitalny jest również większy - 54 dni (przy 0,2799 AU; odległość planety b to 0,1967 AU). Łatwo obliczyć, że planety krążą w niemal równym rezonansie 5:3.

Warto także wspomnieć tutaj o możliwości istnienia Super-Ziemi w układzie KOI-872. Dane sondy Kepler zdają się sugerować takiego obiektu bardzo blisko gwiazdy. Planeta miałaby krążyć wokół niej w czasie 6,76 dnia, a jej rozmiarem przewyższałaby Ziemię o niemal 70%. Potrzeba jednak kolejnych danych aby potwierdzić jej istnienie.

Pierwsze odkrycie projektu HEK to z pewnością ważne wydarzenie w tej dziedzinie astronomii. Myślę, że możemy się spodziewać wielu kolejnych planet wykrytych poprzez analizę tranzytów kandydatów Keplera. Projekt HEK jest więc nie tylko wielką nadzieją na odkrycie pierwszego egzoksiężyca, ale także projektem skutecznym w wykrywaniu egzoplanet.

Źródło

1 komentarz:

  1. Wreszcie jakaś planeta. Myślałem że się nie doczekam. Było by jeszcze fajniej gdyby te planety leżały bliżej ekosfery co dawałoby nadzieje na ziemiopodobne egzoksiężyce. Widać wszystko jeszcze przed nami ;)

    OdpowiedzUsuń