niedziela, 13 maja 2012

800 nowych potwierdzonych planet już w tym roku!?

To będzie krótka ale bardzo interesujące informacja. Otóż przedwczoraj w Pasadenie w Kalifornii odbył się ciekawy wykład o nazwie "The Quest for Other Worlds like Earth - The Kepler Mission". Była to dość ogólna prezentacja prowadzona przez jednego z naukowców misji Kepler - Thomasa Gautiera. Dr Gautier opowiadał o metodach odkrywania planet pozasłonecznych, możliwościach sondy Kepler oraz dotychczasowych odkryciach. Jednakże jeden slajd uchylił rąbka tajemnicy co do obecnych postępów misji. Oto on:


Zapewne spora część z Was już dobrze wie co mam na myśli lecz pozwólcie, że pokrótce wytłumaczę powyższy slajd.

Pierwsza informacja mówi nam o obecnej liczbie znanych planet pozasłonecznych. Warto tu zaznaczyć, że ta informacja już w dniu prezentacji Dr Gautiera była nieaktualna (ba, nawet dzień wcześniej). Liczba egzoplanet wzrosła przecież do 765 wraz z odkryciem KOI-872 b i KOI-872 c. Jednak nie można mieć żalu do wykładającego. Zapewne swoją prezentację przygotował już spory czas przez jej wygłoszeniem. Ponadto nawet ja nie poinformowałem o tym odkryciu już 10 maja, gdyż wolałem poczekać na oficjalną publikację.

Drugie zdanie chyba nie jest zaskoczeniem dla nikogo. Planet wielkości Ziemi w ekosferach swoich gwiazd jeszcze nie odnaleziono.

Trzecia informacja jest znacznie ciekawsza. W grudniu zeszłego roku zespół naukowy Kepler publicznie ogłosił liczbę kandydatów na egzoplaney. Wtedy było to 2326 potencjalnych planet. Jak widać, obecnie ich liczba przekroczyła już 3000!

W kolejnej części slajdu czytamy, że aż 90% z tych 3000 kandydatów to najprawdopodobniej w rzeczywistości tranzytujące planety pozasłoneczne. Pozostałe 10% może wynikać z pewnych zachowań obserwowanych gwiazd bądź z tzw. eclipsnig binaries.

Na końcu mamy prawdziwą wisienkę! Jeśli wierzyć Gautierowi, to już na jesieni liczba znanych i potwierdzonych egzoplanet może wzrosnąć.. dwukrotnie! Mianowicie, mają być to planety znajdujące się w systemach wielokrotnych, czyli posiadających więcej niż 1 planetę. Około 800 nowych obiektów na raz? Tego jeszcze nie było. Zdarzały się już spore publikacje tego typu danych, jak na przykład 49 planet od HARPS(ta informacja została rozłożona na 2 posty - drugi) oraz 26 od Super-WASP ogłoszonych podczas jednej konferencji. Jednak to zaledwie garstka w porównaniu do tego o czym dowiadujemy się z prezentacji. Czy rzeczywiście czeka nas krok milowy w badaniach egzoplanet? Poczekajmy jeszcze parę miesięcy.

Źródło: "The Quest for Other Worlds like Earth - The Kepler Mission" - Dr Thomas Gautier.
10.05.2012 at 7 p.m.
The Vosloh Forum at Pasadena City College
1570 East Colorado Blvd.

Pasadena, CA

7 komentarzy:

 1. Powiedziałbym nawet, że fantastyczna ;)!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyżby wśród tych 800 planet znalazły się skaliste planety krążące w ekosferach swych gwiazd?

  OdpowiedzUsuń
 3. Szymonie to bardzo prawdopodobne. Mam screena z konferencji, na którym przedstawiono wielkościowe porównanie 27 kandydatów Keplera w ekosferach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogliby te rozłożyć na mniejsze i kawałki i w tych kawałkach przedstawiać, tak by na spokojnie można było je sobie przyswoić (te nowe planety, znaczy się).

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze mówiąc nie wiem jak ekipa Kepler planuje ogłosić taką armię planet na raz, a przede wszystkim.. jak ja to później opiszę!? :P Nawet gdyby ogłaszali po 100 na jedną publikację to wciąż ogromna ilość.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może po jednym układzie na dzień. Ale... zaraz! Jeśli układy miałyby mieć średnio po trzy planety, to byłoby tego ogłaszania na rok!

  OdpowiedzUsuń