środa, 19 października 2011

LkCa 15 b - formująca się egzoplaneta?

Względnie oczyszczona przestrzeń w dysku wokół
LkCa 15 pomieściłaby wszystkie planety US.
Ostatnie kilkanaście lat poszukiwań planet pozasłonecznych dostarczyło już prawie 700 obiektów. Ogromna większość z nich to planety krążące wokół starych gwiazd, zazwyczaj w odległościach większych niż Jowisz w Układzie Słonecznym. Detekcja odleglejszych obiektów jest praktycznie nie możliwa metodą tranzytu, a metoda prędkości radialnych wymaga w takich przypadkach wielu lat badań. Jedyna znana obecnie metoda, umożliwiająca szybkie odkrycie wspomnianych obiektów, to oczywiście wykorzystanie bezpośrednich obserwacji.

Dziś ogłoszono możliwe* odkrycie (proto)planety formującej się wokół gwiazdy w wieku 2 milionów lat (dla porównania wiek Słońca to 4,6 miliarda lat). Astronomowie zaobserwowali masywny dysk protoplanetarny obiegający gwiazdę LkCa 15. Badania w bliskiej podczerwieni wskazują na istnienie luki, rozciągającej się  w odległości 1 AU od gwiazdy do ponad 50 AU. Z początku, jako 'winowajcę' tej oczyszczonej przestrzeni sugerowano drugą gwiazdę - mielibyśmy wtedy do czynienia z układem podwójnym. Nie wykryto jednak żadnych obiektów o masie większej niż 12 Mj. Wtedy już było jasne, że system LkCa 15 należy zakwalifikować jako priorytet w programie poszukiwań egzoplanet.

Tak więc z modeli wynika, że planeta LkCa 15 b to obiekt gazowy o masie wynoszącej około 6 Mj. Astronomowie przyznają jednak, że nie są pewni tej wartości (choć zdawać by się mogło, że wynik ten to górny limit masy planety). Ponadto dzięki zdjęciom wykonanym przez Mauna Kea Telescopes udało się uzyskać prawdopodobny (patrz zdjęcia egzoplanet) obraz formującej się planety wraz z chmurą gazy i pyłu wynikającą z tego procesu. Ostatecznie jednak jest wiele niepewności.. Począwszy od wieku gwiazdy macierzystej do odległości między obiektami. Obecnie oszacowana wartość to 15,7 AU, co przekłada się na bardzo długi okres orbitalny - aż 109 lat! Istnienie tej planety nie może być potwierdzone w tym momencie.* Potrzeba kolejnych badań, zarówno praktycznych jak i teoretycznych, aby poznać więcej sekretów tego tej młodej planety. Zapewne wiele zespołów naukowych zainteresuje się tym wyjątkowym systemem.

* Okazuje się jednak, że planeta została potwierdzona!

Źródło

2 komentarze:

 1. Coś nowego odkryli:
  Record-Breaking Photo Reveals a Planet-sized Object as Cool as the Earth (Source: Penn State)
  A photo of a nearby star and its orbiting companion -- whose temperature is like a hot summer day in Arizona -- will be presented by Penn State Associate Professor of Astronomy and Astrophysics Kevin Luhman during the Signposts of Planets conference at NASA's Goddard Space Flight Center on 20 October 2011. A paper describing the discovery will be published in the Astrophysical Journal.

  "This planet-like companion is the coldest object ever directly photographed outside our solar system," said Luhman, who led the discovery team. "Its mass is about the same as many of the known extra-solar planets -- about six to nine times the mass of Jupiter -- but in other ways it is more like a star. Essentially, what we have found is a very small star with an atmospheric temperature about cool as the Earth's." (10/20)

  OdpowiedzUsuń
 2. Były już dyskusje na forum ;) na temat tego obiektu w marcu. To naprawdę wyjątkowy brązowy karzeł o temperaturze 300–345 K. Widzę, że są już publikacje. To dobrze bo wtedy ciężko było o cokolwiek! Co ciekawe ten karzeł dalej widnieje w encyklopedii egzoplanet. Być może na dniach to się zmieni. Chyba, że wciąż są jakieś wątpliwości co do jego natury.

  OdpowiedzUsuń