piątek, 7 października 2011

Znów Kepler - 2 gorące Jowisze

Parujący gorący Jowisz - wizja artysty.
Pomimo, że głównym celem misji Kepler jest detekcja małych skalistych obiektów, to chcąc nie chcąc, odkrywa on planety o najróżniejszych właściwościach. Dziś dowiedzieliśmy się o dwóch planetach typu 'gorący Jowisz'. Wiele razy to pisałem, lecz przypomnę, że są to gazowe giganty znajdujące się w bardzo niewielkich odległościach do swoich gwiazd macierzystych. Charakteryzują się oczywiście ogromną temperaturą (powyżej 1000 stopni Celsjusza). Często popadają w synchroniczną rotację (są stale zwrócone tą samą stroną do gwiazdy tak jak np. Księżyc względem Ziemi). Możliwe jest także, że często posiadają 'ogony' (podobnie jak komety) powstałe w skutek powolnego 'wyparowywania swojej masy'.

Dwie nowe planety od Keplera to typowe przedstawiciele tego rodzaju obiektów. Tak przynajmniej wynika z danych jakie obecnie podano (choć są wyjątkowo ubogie!). Ponieważ nie ma jeszcze żadnych dokładniejszych publikacji o dzisiejszych egzoplanetach, podam jedynie ich podstawowe parametry:

Nazwa:          Masa(Mj):     Promień(Rj):      Okres(dni):         
KOI-135 b    3,2                1,2                     3,02
KOI-204 b
    1                   1,2                     3,25

Gdzie:
Mj - masa Jowisza;   Rj - promień Jowisza


Planety zostały ogłoszone na konferencji naukowej.

2 komentarze:

  1. Tak wchodzę tu każdego dnia, i czytam, i czytam i patrzę jak ten licznik na górze pięknie nabija coraz większą wartość. Zastanawiam się, dokąd zdąży on "dobić" w tym roku, a myślę że 800 to dość realna wartość, w każdym razie tego życzę i amatorom w PlanetHunters i agencjom naukowym. Oby tak dalej! :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. 800 to sporo! Ja aż tak wysoko nie obstawiam :). HARPS, WASP oraz Keck mieli już ogromne 'dostawy' planet pozasłonecznych. CoRoT miał nieco mniejszą, więc zapewne coś nam jeszcze dostarczy. Główną nadzieją jest oczywiście Kepler, który zdaje się ostatnio ciągle przyśpieszać! Ale czy dadzą radę potwierdzić aż tyle obiektów? Nie wiem. Niemniej jednak na grudzień planują ogromną konferencję.. kto wie co tam się zdarzy :). Oczywiście czekamy także na 10 'polskich' ;] planet, o których to wspominano podczas Extreme Solar System II.

    OdpowiedzUsuń