czwartek, 27 października 2011

Qatar-2 b - druga zdobycz Qatarian

Gorący Jowisz - wizja artysty.
Qatarianie (zespół naukowy QES - Qatar Exoplanet Survey - założony przez Dr. Khalida Alsubai) przed momentem ogłosili istnienie drugiej egzoplanety odkrytej w ramach swojego programu. Jest to planeta znajdująca się na kołowej orbicie wokół gwiazdy ciągu głównego typu K.

Qatar-2 b to dość typowy Gorący Jowisz o masie 2,54 Mj, promieniu 1,14 Rj oraz okresie orbitalnym wynoszącym około 1 dnia i 8 godzin. Nie byłoby nic wyjątkowego w tym systemie gdyby nie kolejny komponent. Jest nim również gazowy olbrzym o, póki co, bliżej nieoszacowanej masie i promieniu. Qatar-2 c znajduje na znacznie odleglejszej orbicie od swojego sąsiada. Na jedno okrążenie wokół gwiazdy macierzystej potrzebuje niecały rok. Niestety to praktycznie wszystkie znane konkrety o tej planecie. Potrzeba kolejnych obserwacji aby mogła zostać potwierdzona.

Gratulujemy zespołowi Doktora Alsubai! System Qatar-2 jest cenny ze względu na posiadanie, zarówno bliskiego Gorącego Jowisza, jak i zewnętrznej planety. Wliczając omówiony system, znamy zaledwie cztery takie układy.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz