wtorek, 25 października 2011

Woda i komety w odległych układach!

W minionym tygodniu naukowcy z NASA ogłosili dwa istotne odkrycia dokonane dzięki pracy dwóch kosmicznych teleskopów, Herschel'a i Spitzer'a. Ten pierwszy odnalazł ogromne ilości wody wokół gwiazdy TW Hydrae, natomiast Spitzer zaobserwował deszcz komet w układzie Eta Corvi.

Detekcja wody przez Herschel'a.
TW Hydrae to bardzo młoda gwiazda odległa o 175 lat świetlnych od Ziemi. Jej wiek szacowany jest na zaledwie 10 milionów lat. Ten pomarańczowy karzeł jest nieco mniejszy i chłodniejszy od naszego Słońca (żółtego karła). Obserwacje dokonane przez teleskop Herschel'a dowiodły istnienia potężnego dysku okrążającego gwiazdę. Jego szerokość jest aż 200 razy większa niż odległość Ziemi od Słońca. Astronomowie dostrzegli w tym dysku ogromne ilości zimnej pary wodnej. "Nasze obserwacje sugerują, że woda znajdująca się w tym dysku mogłaby wypełnić 1000 ziemskich oceanów", powiedział Michiel Hogerheijde - lider zespołu naukowego. Naukowcy już wcześniej odkrywali parę wodna w odległych systemach - ta była jednak gorąca - znajdowała się blisko gwiazdy. Nigdy jednak nie udało się zaobserwować zimnej pary wodnej w obcych układach. Pochodzi ona prawdopodobne z małych drobinek lodu, z których za sprawą promieniowania gwiazdy, wydostają się cząsteczki wody tworząc charakterystyczną mgiełkę, którą zaobserwował Herschel. W ciągu kilku następnych milionów lat powstaną w tym układzie planety, asteroidy i inne ciała. Dzięki wspomnianym drobinkom lodu oraz innej materii uformują się także komety, które w przyszłości mogą zaopatrzyć nowo powstałe światy w ciekłą wodę - niezbędny składnik znanego nam życia.

Planeta bombardowana przez komety.
Kolejne odkrycie jest bardzo powiązane z poprzednim. Otóż mowa oczywiście o kometach! Kosmiczny teleskop Spitzer'a przypatrzył się układowi o nazwie Eta Corvi w Gwiazdozbiorze Kruka. Wiek gwiazdy macierzystej tego systemu to około miliard lat. Zespół badaczy odnalazł warstwę pyłu krążącą we względnie niewielkiej odległości od gwiazdy. Badania spektroskopowe wyraźnie sugerują, że ciałami odpowiedzialnymi za powstanie tego pyłu są komety. Zaobserwowane widmo przypomina nawet skład znanej planetoidy 2008 TC3, która eksplodowała nad Sudanem w 2008 roku. Bliskie położenie obłoku w Eta Corvi oraz jego skład mogą świadczyć o istnieniu skalistych planet podobnych od Ziemi.

Oba odkrycia z pewnością działają na wyobraźnię. Dzięki nim możemy przypuszczać, że procesy podobne do tych odpowiedzialnych za powstanie skalistych planet, komet, oceanów, a być może nawet życia, nie są aż tak wyjątkowe jakby się mogło wydawać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz