niedziela, 17 czerwca 2012

HW Vir (AB) c znacznie przytyła

Skreślona planeta gazowa ;).
Planeta HW Vir (AB) c została usunięta z katalogu potwierdzonych planet pozasłonecznych. Wraz z nowymi danymi, system został przeanalizowany ponownie pod kątek stabilności.

HW Vir (AB) to układ dwóch gwiazd okrążających się wzajemnie w czasie niecałych 3 godzin. Takie bliskie układy podwójne to idealne cele do poszukiwania egzoplanet metodą timingu. W 2008 roku w omawianym systemie odkryto dwie masywne planety pozasłoneczne. Ich masy ówcześnie oszacowano na 19,2 i 8,5 masy Jowisza.

Najnowsze dane i ich analizy wprowadzają znaczne zamiany do układu HW Vir (AB). Masa pierwszej z planet zmalała do 14,3 mas Jowisza, a druga planeta okazała się być obiektem o masie od 30 do 120 Mj. Obiekt HW Vir (AB) c jest więc brązowym karłem lub nawet niewielką gwiazdą typu M (czerwony karzeł), co czyniłoby HW Vir układem potrójnym z jedną egzoplanetą.

Dane z metody timingu dla tego systemu nie są jeszcze pełne. Obecnie pokrywają zaledwie część orbit badanych obiektów, a więc wraz z napływem kolejnych danych układ ten będzie analizowany po raz kolejny.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz