środa, 20 czerwca 2012

Kilka nowinek z misji Kepler!

Logo American Astronomical Society.
W minionym tygodniu miała miejsce kilkudniowa konferencja AAS - 220th meeting of the American Astronomical Society. Między innymi, odbył się tam wykład dotyczący misji Kepler z udziałem członków zespołu naukowego misji. Przedstawili oni wiele interesujących, a nawet bardzo interesujących informacji. Oto one:

  • Układ KOI-941 (gdzie mamy 3 planety mniejsze od Ziemi), zmienia nazwę na Kepler-42.
  • Planety większe niż Ziemia, a mniejsze niż Neptun są 1000 razy częściej spotykanie niż gorące Jowisze.
  • Planety o promieniu mniejszym niż 2Rz są bardzo rzadkie (może być to odchylenie w obserwacjach).
  • Szykuje się nam już czwarta planeta Keplera okrążająca dwie gwiazdy. Jest nią Kepler-38 b, której promień to 0,385 Rj, okres orbitalny 105 dni oraz masie obecnie szacowanej na 20-120 mas Ziemi.
  • Najlepszym kandydatem na "Drugą Ziemię" jest obecnie KOI-2124.01. Planeta wielkości Ziemi o okresie 42,3 dnia.
  • Kepler odkrył już 12 kandydatów mniejszych niż Mars.
  • Barclay (członek misji) jest przekonany, że w ciągu 1,5 roku poznamy pierwszy egzoksiężyc, planetę podwójną lub system pierścieni.
  • Najmniejszym poznanym kandydatem jest obiekt wielkości Księżyca obiegający gwiazdę podobną do Słońca w czasie 15 dni!!!

 • Mamy więc garść naprawdę gorących nowinek. Oczywiście najbardziej nieoczekiwaną jest ostatnia z nich.. Czy to w ogóle możliwe? Czy Kepler naprawdę podołał detekcji tak małego obiektu? Byłoby to dużo łatwiejsze do przyswojenia gdyby gwiazdą macierzystą był czerwony karzeł, natomiast planeta wielkości Księżyca wokół żółtego karła? Myślałem, że to zdecydowanie przekracza możliwości techniczne sondy Kepler, ba.. ja to wiedziałem! Spokojnie poczekajmy na kolejne wieści o tej planetce (choć z pewnością, trochę to potrwa). 

  Źródło: 220th meeting of the American Astronomical Society

  7 komentarzy:

  1. Niepokoi mnie informacja, że planety o promieniu mniejszym niż dwa promienie Ziemi są bardzo rzadkie. Czy wiadomo, jak rzadkie?

   OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe czy to nie jest raczej wynikiem obecnie stosowanych metod i ograniczeń sprzętowych.

   OdpowiedzUsuń
  3. Misja Keplera miała na celu m.in. stworzyć statystykę występowania planet w zależności od wielkości. Ma ona powstać poprzez zastosowanie rachunku prawdopodobieństwa. Np. odkrycie planety wielkości Ziemi jest mniej prawdopodobne niż odkrycie planety wielkości Jowisza. Metoda ta chyba więc uwzględnia możliwości techniczne. Dlatego ta informacja może niepokoić.

   OdpowiedzUsuń
  4. Niestety nie wiem jak rzadkie są planety <2Rz. Moim zdaniem, jeśli chodzi o tak małe obiekty to kwestie techniczne mogą wchodzić w grę. Z drugiej strony dowiadujemy się o coraz większej ilości planet znacznie mniejszych niż 2Rz. Mam nadzieję, że pojawi się jakaś publikacja dotycząca tego problemu.

   OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo interesujące informacje. Intuicja podpowiada, że planet wielkości Ziemi nie jest wcale tak mało. To raczej tylko efekt niedoskonałości współczesnych metod obserwacji. Dość często przecież dochodzi do daleko idących korekt mas, promieni i innych danych odkrywanych egzoplanet. Zresztą i na planetach o promieniach nieco większych od naszej błękitnej kropki też powinno w sprzyjających warunkach rozwinąć się życie. Natomiast gdy szukamy planety do ewentualnego zasiedlenia (po wielu stuleciach)to najlepiej gdyby była bliźniaczką Ziemi. Myślę, że sporo takich globów w najbliższych dziesięcioleciach zostanie odkryte. Pewnie spora część z nich będzie księżycami gazowych olbrzymów.

   OdpowiedzUsuń
  6. Mnie jakoś szczególnie nie poruszyła sprawa tych planet <2Rz.. dlaczego? Ponieważ na konferencji pojawiła się także informacja, którą wymieniłem jako drugą w tym artykule. Musimy więc rozumieć te informacje w pewien specyficzny sposób.. lub po prostu mamy do czynienia z małym chaosem.

   Ja tymczasem zasiadam do publikacji dotyczącej odkrycia kolejnej planety mniejszej niż 2 promienie Ziemi. Także tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że nie ma powodu do zmartwień :).

   OdpowiedzUsuń
  7. Racjonalne tłumaczenie racjonalnym tłumaczeniem, ale jednak niepokój jest. Próbuję się uspokoić myślą, że w Układzie Słonecznym wszystkie planety ponad dwa razy większe od Ziemi są już (chyba) znane, lecz nikt nie powie, że znamy wszystkie obiekty mniejsze.

   OdpowiedzUsuń