piątek, 8 czerwca 2012

2 olbrzymie planety: WASP-78 b i WASP-79 b

Miałem napisać o aż trzech nowych egzoplanetach, jednak napiszę na razie tylko o obiektach od SuperWASP. Zwyczajnie nie potrafiłem znaleźć odpowiedniego tytułu dla planowanego artykułu, tak więc postanowiłem rozbić go na dwa posty.

Przedstawiam Wam jedne z największych planet jakie do tej pory odkryto. Są to ogromne planety krążące bardzo blisko swoich gwiazd macierzystych. Te ostatni stanowią jednak niemały problem - otóż ich natura nie jest do końca pewna. Dlatego też w publikacji naukowej przedstawiono dwa możliwe scenariusze:

#1 Gwiazdy należą do ciągu głównego,

#2 Gwiazdy opuszczają ciąg główny.

Przyszłe obserwacje rozwiążą ten dylemat. Póki co, podam wszystkie możliwe parametry planet.

WASP-78 b
  • Według #1 jej masa wynosi 1,16 Mj , natomiast promień oszacowano na 1,75 promienia Jowisza. Planeta krąży w odległości 0,0415 AU, w czasie 2,175 dnia.
  • #2 sugeruje nieco mniejszą masę bo 0,89 Mj oraz nieznacznie mniejszy promień - 1,7 Rj. Separacja zmienia się na 0,0362 AU, a okres pozostaje praktycznie bez zmian.

WASP-79 b
  • Przy założeniu #1, masa tej planety wynosi 0,9 Mj. Jeśli chodzi o jej wielkość, to jest ona bardzo zbliżona do rozmiarów poprzedniego obiektu - około 1,7 Rj. Odległość od gwiazdy to 0,0539 AU, a rok tej planety to tylko 3,662 dnia.
  • Scenariusz #2 tylko nieznacznie zmienia masę, okres oraz odległość planety od gwiazdy. Istotnie zmieniającym się parametrem jest w tym przypadku promień. Zakładając więc, że gwiazda macierzysta jest nieco bardziej wiekowa, promień tej egzotycznej egzoplanety wynosi aż 2,09 Rj! Była bo to druga co do wielkości poznana planeta pozasłoneczna!* Wyobrażacie sobie planetę 2 razy większą od Jowisza? Może ta ilustracja będzie pomocna:

Nie jest to WASP-79 b lecz CT Cha b - planeta nieco większa od omawianej. Myślę jednak, że pomaga zrozumieć z jakimi obiektami mamy do czynienia. Promień CT Cha b to 2,2 Rj.

*Być może nawet i pierwsza, ponieważ są pewne wątpliwości co do natury CT Chamaeleontis b (zdjęcia egzoplanet: poz. 11).

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz